Amerika’da ünlülerin terzisi Diyarbakırlı Kürt

by Haber Fora

İstanbul’da terzilik yaparak para kazanamayacağını düşünen Aziz Ormancı, Amerika’ya ilk gidiş hikâyesini anlatıyor:

Terziliğe çırak olarak Silvan’da başladım

Terziliğin aile mesleği olmadığını söyleyen Ormancı, 7 yaşında terziliğe başladığını anlatıyor:

“İlk 4-5 yılım çıraklıkla geçti. Çok yaramaz, asi bir çocuktum, bütün mahalle benden şikâyet ederdi. Bir keresinde, ilkokul çıkışında üç arkadaşımla birlikte, Silvan’ın tam ortasından geçen Diyarbakır-Batman karayolunun yol kenarında birbirimize taş fırlatırken, çocukluğumuzda çok keyif alırdık bu tür oyunlardan. Nasıl olmuşsa hiç farkına varmadan o esnada Diyarbakır valisi karayolundan gelip geçmiş ve arabasına arkadaşlarımızla birbirimize fırlattığımız taş değmiş. Sırf bu yaramazlık yüzünden 2 gün 3 gece karakolda yattım.

O zamanlar okula yarım gün giderdik. Büyük ağabeyimin terzi bir arkadaşı vardı. O olaydan sonra her gün okul çıkışından sonra terzi dükkânında çırak olarak çalışmaya başladım. Benim çocukluğumda hazır giyim dükkânları çok az bulunurdu. Benim çıraklık dönemimde Silvan’da hemen herkes ısmarlama elbise-takım diker ve giyerdi, genellikle pantolon ve gömlek. Takım elbiseyi de Silvan’ın memur ve zengin kesimi giyerdi. Çok terzi dükkânı vardı, terzi dükkânları çok meşgul olurdu. Silvan’da siyaset terzi dükkânlarında ve kahvehanelerde konuşulurdu. Terzihaneler sosyal mekân yerleriydi.

16 yaşıma kadar Silvan’da yaşadım. İlkokul ve ortaokulu Silvan’da okudum. O yaşıma kadar terzi çıraklığı yaptım. 3 ayrı terzi ustasının dükkânında çırak olarak çalıştım.  İlk iki terzi ustam gömlek ve pantoloncuydu, üçüncü terzi ustam ise ceket ve pantolon yani takım elbise dikerdi.”

Amerika’ya gider gitmez ilk hedefinin yine terzilik olduğunu söyleyen Ormancı:

Amerika’da ünlülere terzilik yapıyorum

Dünya sinemasının ünlü sanatçılarıyla, spor dünyasının ünlüleriyle tanışan ve çalışan Ormancı:

“Tanıştığım ünlü müşteriler arasında, Tom Cruise, Keanu Reeves, Patrick Stewart, Michael J. Fox, Vin Diesel, Salman Rushdie ve milyarder Rupert Murdoch bazıları.  

Tom Cruise Mission İmpossible (imkânsız görev) yıldız aktör aynı filmin galası için 2010 yılında The Carlyle Otel’de iki kadın asistanı ve stilistle beraber prova ölçüsünü almaya gittim. 4 takım elbise provasını yaptım.

Patrick Stewart Star Trek, (uzay yolu) filmin yıldızı, Picard filmin galası için lacivert takım için stilisti ile beraber Brooklyn’deki evine gidip provasını yaptım. 

Rupert Murdoch, Fox Tv, Dünyanın en önemli ve zengin medya patronu, Manhattan’taki Panthouse (60.kat) evine gidip 6 takım elbise provası yaptım. Ünlü müşteri listesi böyle uzayıp gidiyor.”

Terzi dükkânının ismi “Silvano” olan Ormancı, bu ismin hikâyesini anlatıyor:

Amerika’da işinin çok iyi ve çok meşgul olduğunu anlatan Ormancı, Türkiye’de de dükkân açmak hayalinin olduğunu söylüyor:

Amerika dışında yaşayan birçok ülke insanına takım elbise dikmek isteyen Ormancı:

Memleketimi çok seviyorum

Pandemi sürecinin bitmesiyle birlikte Türkiye’ye hem ziyaret, hem de ticaret için geleceğini söyleyen Ormancı,

“Anne-babam ve kardeşlerim Diyarbakır’da yaşıyorlar. 7 kardeşiz, 2 erkek, 4 kız kardeşim var. Silvan’dan da kopmadılar. Şu virüs ortadan kalkarsa Türkiye’ye geleceğim, hazırlıklarımı yapıyorum. Memleketimi çok seviyorum ve çok özlüyorum. Umarım her şey yolunda gider ve normal hayatımıza geri döneriz.”  

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap