Anayasa Mahkemesi’nden “gözaltında çıplak arama” kararı: Etkin soruşturma yapılmadı

by Haber Fora

Anayasa Mahkemesi, gözaltında götürüldüğü polis merkezinin çay ocağında polislerin çıplak aramasına maruz kaldığını ileri süren Rüya Ağdaş Sönmez’in “kötü muamele yasağının ihlal edildiği” iddiasıyla ilgili başvurusunu görüşerek, hak ihlali yapıldığı kararını verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin online “Kararlar Bilgi Bankası”nda yayımlanan karar metnine göre Rüya Ağdaş Sönmez, 2016 yılında İstanbul Aksaray’da götürüldüğü Aksaray Ş.V. Ulusoy Polis Merkezi’nde çay ocağında polisler tarafından kötü muameleye ve çıplak aramaya maruz kaldığını ifade etti.

Savcılık kovuşturmaya gerek görmedi

Uğradığı kötü muamele ile ilgili başvurduğu cumhuriyet başsavcılığının “yeterli kanıt olmaması” gerekçesiyle kovuşturmaya gerek görmemesi sonrası Sönmez, 18 Aralık 2017’de “kötü muameleye maruz bırakılmasına ilişkin soruşturmanın etkili yürütülmemesi nedeniyle kötü muamele yasağının ihlal edildiği iddiasıyla” Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı.

Anayasa Mahkemesi 3 Aralık 2020 tarihli kararında cumhuriyet başsavcılığının “Kötü muamele yasağının usul boyutuna yönelik ihlalde” bulunduğuna hükmetti ve ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma başlatılmasını istedi.

Kararda “Başvuruda, polis merkezindeki çay ocağında tutulma sırasında kolluk görevlileri tarafından gerçekleştirilen kötü muamele iddialarına yönelik etkili soruşturma yapılmaması nedeniyle Anayasa’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasının usul boyutuyla ihlal edildiği sonucuna varılmıştır. Kötü muamele yasağının usul boyutuna yönelik ihlalin cumhuriyet başsavcılığının işlemlerinden kaynaklandığı anlaşılmıştır” denildi.

Ne yaşandı?

Mahkeme kararındaki bilgilere göre Sönmez, 9 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Yenikapı’da bulunan Marmaray hızlı tren istasyonunun ana girişindeki polis arama noktasından geçerken, çantasını aramak isteyen kadın polis memuru Y.T. ile tartıştı. Sönmez daha sonra kadın polis memurları Y.T. ve S.K. tarafından İstanbul Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi’ne götürüldü.

Sönmez’in polis merkezinde yaşananlara dair anlatımı şu şekilde:

Çıplak arama iddiaları bir süredir Türkiye’nin gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından TBMM’nin de gündemine getirilmişti.

Gergerlioğlu bütçe görüşmelerinde, “Aslıhan Gençay, bir gazeteci. Bakın, Sivas Cezaevi’ne girerken açık cezaevine giriyordu, çıplak aramaya maruz kaldı, reddetti. Bunun üzerine kapalı cezaevine gönderildi ve hakaretlere uğradı” demişti. Gergerlioğlu, Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde de 30 üniversite öğrencisinin onur kırıcı yöntemlerle çıplak arandığını iddia etmişti.

İddiaları dillendiren Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “FETÖ’cü” olmakla itham edilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da ‘cezaevlerinde ve emniyette çıplak arama’ iddialarına ilişkin paylaşım yapanlar hakkında soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılığın açıklamasında “Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada polis merkezleri ve cezaevlerinde çıplak olarak arama yapıldığını iddia eden kişilerin, FETÖ silahlı terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Anayasal düzenine yönelik hedeflerini meşru göstermek ve bu hedef lehine kamuoyu oluşturmak amacıyla kasıtlı olarak paylaşımlarda bulunduğu şüphesini destekleyen emarelerin tespit edilmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca re’sen soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri yer almıştı.

 

BBC TÜrkçe, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap