Anketler, Trump’ın 2024 seçimleri için ön seçimi rahatlıkla kazanacağını gösteriyor

by Haber Fora

Yeni bir anketten alınan veriler, ön seçimin bu sene yapılması halinde Donald Trump’ın Cumhuriyetçi seçmenin desteğini rahatlıkla alacağına işaret ediyor.

Politico ve Morning Consult’ın gerçekleştirdiği, sonuçları salı günü yayımlanan ankette Cumhuriyetçi katılımcıların yüzde 59’unun Trump’ın partide önemli rol oynamaya devam etmesini istediği ve yüzde 54’ünün ön seçimlerde Trump’ı destekleyeceği verileri yer aldı.

Trump’ın Cumhuriyetçiler’den gördüğü destek Kongre Binası kalkışmasından sonra düşmüş ama azil soruşturmasında aklanmasından sonra tekrar artmıştı.

Gördüğü desteğin artmasına rağmen Trump onbinlerce Cumhuriyetçinin partiden uzaklaşmasına neden olmuştu.

Geçen hafta, önde gelen 120 Cumhuriyetçi kongre üyesi ve lider, Trump’ın karşısında yer almak için üçüncü bir merkez sağ parti kurmayı değerlendirmek için buluştu.

Eski başkan azil soruşturmasında hüküm giymekten kurtulmuştu, bu da 2024’te devlet görevinde bulunmaya tekrar aday olmasının engellenmeyeceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Trump 2024 seçimlerinde 78 yaşında olacak ve CNBC’nin gerçekleştirdiği bir ankete göre çok sayıda Cumhuriyetçi ona bayılsa da Amerikalıların yarısı ondan nefret ediyor.

Ankette önemli Cumhuriyetçi isimlerden birkaçı Trump’ın çok gerisinde kaldı.

Eski başkan yardımcısı Mike Pence ankette ikinci sırada yer aldı, ankete katılanların yüzde 12’si ön seçimin bugün yapılması durumunda Pence’i destekleyeceğini söyledi.

Kongre Binası kalkışmasının olduğu gün yükümlülüklerinin sınırlarını aşarak seçiciler kurulunun sayımını sona erdirme girişimine dahil olmadığı için Pence, Trump yandaşlarının düşmanı haline gelmişti.

Donald Trump Jr ile eski South Carolina valisi ve Birleşmiş Milletler temsilcisi Nikki Haley 6’şar puanla üçüncülüğü paylaştı. İkili, ayrışma yaşanan partide iki farklı ucu temsil ediyor.

Trump’ın oğlu, “sadece lafta Cumhuriyetçiler” dediği kişilere karşı parti içi savaş çağrılarını yinelerken Haley, Kongre Binası saldırısından hemen sonra Trump’ı kınamıştı.

Politico’ya konuşan Haley, “Bizi yüzüstü bıraktığının farkına varmamız lazım,” dedi.

Eski başkanın gördüğü rağbete karşın Haley, “bir daha başkan seçilmek için aday olmayacağından” emin olduğunu söyledi.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap