Antik Mısır’ın Monalisa’sı, soyu tükenmiş bir hayvanı bilim dünyasına kazandırdı

by Haber Fora

Antik Mısır’dan kalma bir sanat eseri, bilim dünyasında daha önce hiç bilinmeyen, soyu tükenmiş bir kaz türünü ortaya çıkardı.

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden bir araştırmacı Antik Mısır’da yapılmış 4 bin 600 yıllık resmi incelerken benekli bir kaz gözüne çarptı.

Dr. Anthony Romilio, bu tuhaf ve güzel kuşun vücudunda, yüzünde, göğsünde, kanatlarında ve bacaklarında farklı, cesur renkler ve desenler bulunduğunu, bu desenlerin de günümüzdeki kazlardan epey farklı göründüğünü fark etti.

Romilio, “Meidum Geese isimli tablo, 1800’lerde keşfedilmişti, o zamandan beri hayranlık uyandırıyor ve ‘Mısır’ın Mona Lisa’sı diye niteleniyor” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre bu tablo aslında bir zamanlar daha büyük bir eserin parçasıydı. Binlerce yıldır Mısırlı bir prensin mezarını süsleyen bu eserde kuşlara tuzak kurup yakalamaya çalışan insanlar resmediliyordu.

Romillio, “Ama görünüşe göre kimse, bu resimde bilinmeyen bir türün tasvir edildiğini fark etmemiş” dedi ve ekledi:

Bilim insanı bu çalışma için tabloda tasvir edilen üç kaz türünün ölçümlerini yaptı ve modern kazlarla karşılaştırdı.

Resimdeki türlerden birinin yaban kazı gibi göründüğünü ama aynı zamanda tarla kazı da olabileceğini belirledi. İkinci kaz ise bir sakarcayla aynı özellikleri paylaşıyordu. Ancak üçüncüsü, kırmızı göğüslü kazlarla bazı benzerlikler taşısa da hiçbir modern kuşla eşleşmedi.
 

Öte yandan araştırmacılar, bu kaz türünün soyu tükenmiş bir tür olduğunu resmi olarak söyleyemiyor. Zira günümüzde varlığını sürdüren bir türün bu eserde yanlış resmedilmiş olması veya bütünüyle ressamın hayal gücüne dayanması da ihtimal dahilinde.

Dr. Romilio, soyu tükenmiş bazı hayvanların Antik Mısır sanatında daha önce de görüldüğünü ama bunların hepsinin söz konusu nedenlerle bilimsel açıdan doğrulanamadığını belirtti.

Araştırmacı, keşfin önemini ise şöyle açıkladı:

Indepedent Türkçe, Queensland Üniversitesi, Livescience, Science Alert

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap