Araç maliyetleri artınca tüketiciler kirayı uzatmak istedi

by Haber Fora
Araç maliyetleri artınca tüketiciler kirayı uzatmak istedi

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) raporuna göre, operasyonel araç kiralama sektörü, bu yılın 9 ayında 5,6 milyar liralık yatırım yaparak Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 7,5’i olan 29 bin adet yeni aracı filosuna kattı.

TOKKDER, bağımsız araştırma şirketi Nielsen iş birliği ile hazırladığı 2020 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin önemli bir kısmını satın alan operasyonel kiralama sektörü 2020 yılında da ülke ekonomisine ciddi bir vergi girdisi sağladı. Bu kapsamda geçen yıl yaklaşık 3 milyar lira vergi ödeyen operasyonel kiralama sektörü, 2020’nin 9 ayında yaklaşık 3 milyar lira vergi ödeyerek ülke ekonomisine yaptığı katkıları sürdürdü.

Raporda dikkati çeken bir diğer önemli unsur ise 43 ay ve üzerinde sözleşmelerin artması oldu. Buna göre, Türkiye’deki operasyonel kiralamaların yüzde 55,2’sini 30-42 ay süreli sözleşmeler oluşturdu.

En çok tercih edilen operasyonel kiralama süresi yüzde 17,4 ile 43 ay ve üzeri sözleşmeler olurken, 18-30 aylık sözleşmeler yüzde 16,7 oranında tercih edildi.

Araç maliyetleri artınca müşteriler kira sözleşmelerini uzatmak istiyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, şunları kaydetti:

“Salgın sonrası verimlilik daha da önemli hale geldi. Önümüzdeki dönemde verimliliğe önem veren, öz kaynaklarını veya kredi limitlerini araç satın almak yerine ana faaliyet alanında değerlendirmek isteyen her ölçekten işletmenin, daha yoğun olarak operasyonel kiralama yöntemini tercih ederek araç ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum.”

Ekici, pandeminin önemini ortaya çıkardığı unsurlardan birisinin de tasarruf olduğunu vurgulayarak, devletin bu hususta gerekli önlemleri kararlılıkla aldığını aktardı.

Ekici, “Bununla birlikte son dönemde TL’nin dolar ve avro karşısında değer kaybı, güncel olarak yükselme eğilimi gösteren kredi faiz oranları ve yeni ÖTV düzenlemesi, yeni araç edinme maliyetlerinde önemli artışlara neden oldu. ÖTV matrahı baremlerinde yapılan son değişiklik, dengeleri değiştirecek bir karar oldu. Bu durum, ilgili segmentlerde araç kiralama ve satın alma şartlarını zorlayıcı bir hale getirdi. Talebin yerli ve alt segmentteki araçlara kaymakta olduğunu söyleyebiliriz. Tasarruf etmek isteyen birçok sektör müşterisi, bu dönemde kiralama yöntemiyle edindiği mevcut araçlarını yenilemek yerine, bu araçların kira sürelerini uzatmak istiyor. Mevzuat gereği sektör olarak 48 aydan uzun süreli araç kiralaması yapamamaktayız. Bu durumun aşılması için ilgili devlet kurumları nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap