Aralıksız 8 aydır yükselen küresel gıda fiyatları 6 yılın zirvesinde

by Haber Fora
Aralıksız 8 aydır yükselen küresel gıda fiyatları 6 yılın zirvesinde

Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Ocak ayına ait Küresel Gıda Fiyat Endeksini açıkladı.

Aralık ayında 107,5 seviyesinde açıklanan Endeks 108,6’ya revize edilirken, Ocak ayında yüzde 4,33 artarak 113,3 seviyesine yükseldi. Böylece küresel gıda fiyatları Temmuz 2014’ten bu yana en yüsek seviyeyi gördü.

Aralıksız yükselişini sekizinci ayda da sürdüren Endeksin son 6 yılın zirvesini görmesinde hububat, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarında yaşanan sert fiyat artışları etkili oldu.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, uluslararası mısır piyasasındaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle aylık bazda yüzde 7,1 arttı. FAO, devam eden mısır hasadında rekoltenin 2020’de rekor kırdığını açıklarken, ABD’de beklentilerin altında kalan üretim ve Çin’in beklenmedik yüksek ithalat talebinin stoklar üzerinde ciddi baskı yarattığına dikkat çekti.Rusya’nın buğdayı ihracat vergisini Mart 2021’de ikiye katlaması ve güçlü küresel talebe bağlı olarak buğday fiyatları yüzde 6,8 arttı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, olumsuz iklim koşulları sebebiyle rekoltedeki düşük beklenti endişeleriyle birlikte yüzde 8,1 arttı. Özellikle Avrupa Birliği, Rusya ve Tayland ile Güney Amerika’daki hava koşullarının olumsuz etkisine paralel olarak ithalat talebinin artması da fiyatları yükselten bir etken oldu.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, yüzde 5,8 artarak Mayıs 2012’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Endonezya’da beklenenden düşük palm yağı üretimi ve Malezya’da yaşanan aşırı yağışları fiyatları yukarı itti. Soya yağı fiyatlarında artışta ise ihracattaki azalma ve Arjantin’deki grev ve protestolar etkili oldu.

FAO Süt Fiyat Endeksi ise Çin’in yaklaşan yeni yıl tatili öncesi alım tarafıdanki iştahının artmasıyla birlikte yüzde 1,6 arttı.

FAO Et Fiyat Endeksi, kuş gribi salgınlarında artış gözlemlenmesi ile birlikte yüzde 1.0 artış kaydetti.

FAO, 2020 tahıl sezonu tahminini ise hem buğday hem de pirinç verimde gözlenen yükselişe paralel olarak yukarı yönlü revize etti. FAO, ARalık’ta 2 milyar 742 milyon ton olarak açıkladığı tahminini Ocak ayı itibariyle 2 milyar 744 milyon ton olarak güncelledi.

İrfan Donat – Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap