Araştırma: Kovid-19 aşısına en çok AK Parti’liler en az İYİ Partililer güveniyor

by Haber Fora

Yakın tarihin en büyük küresel sağlık krizlerinden biri olan Kovid-19 pandemisi dünyadaki etkisini sürdürürken aşılama çalışmaları da devam ediyor.

Birçok uzman, pandemiyle en etkin mücadelenin aşı olduğunun altını çizse de toplumlardaki aşı karşıtlığı da özellikle pandemi sürecinde daha da gün yüzüne çıktı.

Kovid-19 aşılarının ”kısırlaştırıcı” etkisi olduğu da söylendi, aşılarda çip bulunduğu da iddia edildi.

Bu tür komplo teorileri, aşı karşıtlığının yükselmesine neden oldu.

”Aşı karşıtlığıyla engellenebilecek bazı hastalıkların görülme sıklığında artış yaşandı”

ADAMOR Toplum Araştırmaları Merkezi’nden araştırmacı Batuhan Özmen, aşı kararsızlığı, aşı karşıtlığı ve aşı reddi gibi hareketlerin öncülerinin dünyada 20 yıl önce ortaya çıktığını belirterek, ”Bu hareketlerin ortaya çıkışı ve kitleler tarafından benimsenmesi aşı ile engellenebilecek bazı hastalıkların görülme sıklıklarının artışına neden oldu. Türkiye’de son 8 yıldır varlığını sürdüren aşı karşıtlığı aşı yaptırmama oranları ve dolayısıyla salgın hastalıkların meydana gelme olasılığı giderek artmaktadır. 2011 yılında çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen aile sayısı 183 iken 2018 yılında bu sayı 23 bine yükseldi” diyor.  

Aşıya güvenmeyenlerin oranı yüzde 36

Aynı merkez, aralık ayında Türkiye’nin 75 ilinde Kovid-19 aşılarıyla ilgili bir araştırma yaptı.

Bin 200’den fazla kişiyle görüşülerek ortaya koyulan araştırmanın ilginç sonuçları var. 

Kovid-19 aşıları henüz Türkiye’ye gelmeden, 5-20 Aralık tarihleri arasında yapılan araştırmada örnekleme sorulan sorulardan biri ”Kovid-19 aşısını güvenilir buluyor musunuz?” oldu. 

Katılımcılardan yüzde 28’i aşıyı güvenilir bulduğunu belirtirken, yüzde 36’sı aşıya güvenmediğini, yüzde 36’sı ise bu konuda bir fikri olmadığını söyledi. Katılımcıların cevaplar yaş dağılımına göre incelendiğinde, yaşın artmasıyla aşıya güvenin de arttığı görüldü. 

Aşıya güvenmeyenlerin gerekçeleri 

Araştırma kapsamında, katılımcıların aşıya güvenip güvenmeme gerekçeleri de soruldu. Aşıya güven duymayanların gerekçelerinin bir kısmı şöyle:

Aşıya en çok güvenenler, AK Parti, MHP ve HDP’liler

Cevaplar, desteklenen siyasi partilere göre de incelendi.

”Bugün genel seçim olsa oyumu AK Parti’ye veririm” diyenlerin yüzde 40,5’i aşıya güvendiğini belirtti.

AK Parti’lilerin yüzde 37,4’ü aşıya güven konusunda kararsız olduğunu, yüzde 22.2’si aşıya güvenmediğini, yüzde 37.4’ü ise bu konuda fikrinin olmadığını ifade etti. 

Aşıya, AK Parti’lilerden sona en çok MHP’liler güveniyor. Oyunu MHP’ye vereceğini söyleyenlerin yüzde 36.2’si Kovid-19 aşısına güvendiğini belirtti. MHP’lilerden sonra aşıya en çok güvenen ise yüzde 35,5 ile HDP seçmeni. 
 

CHP’lilerin yüzde 23’ü aşıya güveniyor

Aşıya en az güvenen seçmen grubu ise Millet İttifakı’na dahil.

Oy tercihini CHP’den yana kullanacağını söyleyen katılımcıların yüzde 23.6’sı aşıya güvendiğini, yüzde 41,8’i ise güvenmediğini söyledi. Ankete katılan CHP’lilerin yüzde 34,5’i fikir belirtmedi. 

Aşıya en az güvenenler İYİ Partililer

Aşıya güven konusunda en çekinceli seçmen ise ise Millet İttifakı’nın diğer bileşeni İYİ Parti’ye mensup.

İYİ Partililerin yüzde 24,2’si aşıya güvendiklerini söylese de yüzde 43,2’si güvenmediğini belirtti. 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap