Araştırma: Kovid-19 kaynaklı ölümlerin ABD’deki ortalama yaşam süresini bir yıl kısaltması bekleniyor

by Haber Fora

Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerin ülkedeki ortalama yaşam süresini yaklaşık bir yıl kısaltacağını öngördü.

AA’nın ScienceDaily’den aktardığı habere göre, sonuçları Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayımlanan araştırmada siyahlar için ortalama yaşam süresinin 72,78 yıla, Latinler için 78,77 yıla ve beyazlar için 77,84 yıla ineceği tahmin edildi.

Ortalama yaşam süresindeki bu değişimin ABD’de son 40 yılın en büyük düşüşü olacağı vurgulanarak, siyahlarla beyazlar arasındaki yaşam süresi farkının 3,6 yıldan en az 5 yıla çıkacağı öngörüldü.

Araştırmacılardan Theresa Andrasfay, Kovid-19’un siyahlar ve Latin Amerikalıların ortalama yaşam süresindeki etkisinin sağlık hizmetlerine erişim, çalışma koşulları ve aile tipiyle ilişkili olduğunu belirtti.

Araştırmacılardan Prof. Noreen Goldman ise siyah ve Latin Amerikalıların yaşam beklentisindeki düşüşlerin bu gruplarda daha genç yaşlardaki ölümlerden kaynaklandığını bildirdi.

ABD’de son durum

ABD’de Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 398 bin 185’e yükseldi.

Ülkede 23 milyon 862 bin 138 kişi hastalığa yakalandı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap