Arçelik’ten güçlü 2020 bilançosu

by Haber Fora
Arçelik'ten güçlü 2020 bilançosu

Arçelik’in 2020 yılı net karı tahminleri aştı. Şirket geçen yılı 2,85 milyar TL net kar ederek tamamladı, beklenti 2,39 milyar TL’ydi.

2020’de satışlar 40,9 milyar lira olarak 39,64 milyar lira olan tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

2020’nin 4. çeyreğinde net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %384,8 artışla 1.163 milyon TL oldu.

Ziraat Yatırım finansal sonuçlara ilişkin notunda “Arçelik’in 4. çeyrek sonuçlarına ilişkin tahminimizdeki sapmada beklentimizden daha iyi gerçekleşen satış gelirleri ve brüt kar marjı etkili olmuştur.” değerlendirmesini yaptı.

Garanti BBVA Yatırım finansal sonuçların hisse etkisinin olumlu olduğunu belirtti. Konuya ilişkin olarak “Yıllık olarak güçlü net kar artışında temel olarak, önemli pazarlarda güçlü talep, TL’deki değer kaybının yarattığı destek, yüksek kapasite kullanım oranı, EUR ve GBP karşısında daha zayıf ABD doları ve uzun vadeli sözleşmeler sayesinde hammadde fiyatlarındaki yatay seyir etkili olmuştur.” değerlendirmesine yer verildi.

Yapı Kredi Yatırım ise güçlü gelen sonuçların hissedeki olumlu havayı kısa bir süre daha devam ettirebileceğini belirterek “Arçelik 4Ç20 finansallarında genel olarak çok güçlü performans sergildi. Net kar bizim 743 milyon TL, piyasanın da 937 milyon TL olan tahmininin üzerinde açıklandı. Net kardaki olumlu sapmanın ana etkeni beklentilerden çok daha güçlü gerçekleşen operasyonel karlılık oldu. 4Ç20 sonuçları sonrası, Şirketin yıllık net karı 2,8 milyar TL’ye ulaşırken, bu tutar bir önceki yıla göre %208’lik bir artışı işaret etti.”

Olumlu yanlar büyük ölçüde fiyatlandı”

“Güçlü sonuçlar hissedeki olumlu havayı kısa bir süre daha devam ettirebilir. Öte yandan gelecek çeyreklerde şirket özellikle hammadde fiyatlarındaki artışın marjlar üzerinde baskısını hissetmeye başlayacak. Dolayısıyla en azından marjlar açısından en iyi dönemin geride kaldığını söyleyebiliriz. 4Ç20’de net borç beklentimizin alltında kaldığı için Arçelik hedef fiyatımızı 40,0 TL’den 41,1 TL’ye yükseltsek de, yeni hedef fiyatımız %15 getiriye işaret ettiği için önerimizi TUT’a çekiyoruz. Hisse için orta vadeli olumlu yanların büyük ölçüde fiyatlandığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Arçelik Aralık ayında Japon Hitachi’yi 300 milyon dolara satın aldığını duyurmuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap