Arınç’tan Biden mesajı: Hiçbir makul gerekçesi olmayan bu yaptırımların geçersiz kılınmasını ümit ediyorum

by Haber Fora

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği’nden istifa eden Bülent Arınç, ABD’nin Türkiye’ye S-400’ler nedeniyle aldığı yaptırım kararını değerlendirdi.

Twitter’dan yaptığı değerlendirmede ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’a mesaj gönderen Arınç, “Sayın Seçilmiş Başkan’ın göreve başlamasıyla iki ülke arasında gerçekçi, dürüst ve ittifakın güçlendirilmesine yönelik bir diplomasi döneminin başlamasını ve hiçbir makul gerekçesi olmayan bu yaptırımların da geçersiz kılınmasını ümit ediyorum” dedi.

Türkiye ile ABD arasında uzun yıllara dayalı dostluk ve ittifak ilişkisi olduğunu belirten Arınç, “Ülkemiz aynı zamanda NATO ittifakının en güçlü ve en güvenilir ülkesidir” ifadesini kullandı.

“Şiddetle kınıyorum”

“Türkiye, çevresindeki ateş çemberine kaşı kendi savunma imkanlarını arttırmak istemiş bu kapsamda da müttefiklerinden talep ettiği Patriot Hava Savunma Sistemi için olumsuz yanıt almıştır” görüşünü paylaşan Arınç şöyle devam etti:

Bugüne kadar hiçbir NATO ülkesinin böyle bir yaptırıma maruz kalmadığını ifade eden Arınç, “Dost ve müttefik olarak gördüğümüz ABD’nin ortaya koyduğu bu tavır hasmane bir tutumdur. Bu yanlışta ısrar edilmesi Türkiye kamuoyunda hem ABD hem de NATO karşıtlığını tetikleyecek davranışlara yol açacaktır” diye yazdı.

Arınç Biden’ı işaret ederek şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap