Asgari ücret, ortalama maaşa dönüştü, vasıfsızların iş bulması zorlaşabilir… Uzmanlar: 10 milyon çalışan asgari ücret seviyesinde yaşıyor

by Haber Fora

Milyonlarca insanın merakla beklediği asgari ücret açıklandı.

Yüzde 21,56 oranında artış yapılan asgari ücret miktarı 2 bin 825 lire 90 kuruş oldu.

Ancak bu rakam, en azından 3000 liranın üzerinde bir meblağ talep eden işçi sendikalarını memnun etmedi.

Sosyal medyada yapılan yorumlar çoğunlukla artan hayat pahalılığı karşısında bu rakamın çok yetersiz kalacağı yönünde.

Birçok sosyal medya kullanıcısı da aldıkları maaşların asgari ücrete çok yakın miktarlar olduğunu, kendilerinin de yıllar içerisinde asgari ücretli seviyesine düştüğünü öne sürdü.

Gerçekten bugün Türkiye’de birçok sektörde maaş ortalamaları şayet yönetici değilse 3 ile 4 bin lira arasında değişmekte.

Yetersiz zamlar, bazen de yıllarca hiç zam yapılmaması maaş ortalamalarını iyice düşürdü. 

Bu nedenlerle maaşları genel olarak asgari ücrete yakın hale geldi.

“Bugünkü şartlarda bin 500 lira emekli maaşı alacaklar”

Bu soruna dikkat çeken isimlerden biri de sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun.

Türkiye’de 14 milyon 500 bin ücretli çalışanın 7 milyonunun asgari ücretli olduğunu, 3 milyon kişinin de asgari ücrete yakın rakamlar aldığını belirten Erdursun, “Yani 10 milyonun üzerinde insan asgari ücretle ya da ona yakın rakamla çalışıyor. Bu insanlar bugünkü şartlarda emekli olduklarında 1500 lira civarında bir emekli maaşı alacaklar” dedi.

“Asgari ücret, çalışılan yıla göre artmalı”

“Türkiye’de asgari ücret ortalama bir ücret oldu” diyen Erdursun, bu nedenle asgari ücretin çalışılan yıla, kademeye ve prim gününe göre artırılmasını önerdiğini, böylece kaçak çalışmanın da önüne geçileceğini belirtti.

“Bu asgari ücretle tecrübesizler hiç iş bulamaz”

Buna karşın mevcut düzenlemede asgari ücretin herkes için aynı olduğunu anlatan Erdursun, son yapılan zam ile olası bir riski şöyle anlattı:

“Fiyatlara yüzde 40 oranında yansıyabilir”

Son yapılan asgari ücret düzenlemesinde devletin elini taşın altına koymadığını ve bütün yükü işverenin üzerine yıkarak işçi ile işvereni karşı karşıya getirdiğini öne süren Erdursun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Avrupa’da asgari ücretli yüzde 2,3’ü geçmiyor”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı (DİSK) Arzu Çerkezoğlu da Avrupa ülkelerinin çoğunda asgari ücretin sembolik bir ücret olarak kabul edildiğini ve bütün çalışanlar arasında bu ücreti alanların yüzde 2 ile 3’ü geçmediğini öne sürerek Türkiye’deki durumu şöyle anlattı:

“Toplu sözleşme kapsamındaki işçi sayısı düştükçe asgari ücretli artıyor”

Asgari ücretli sayısındaki artış ve ücretlerin düşmesinin en büyük nedeninin sendikalaşma önündeki engeller olduğunu öne süren Çerkezoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ortalama ücretin yüzde 72’si asgari ücretten oluşuyor”

Ekonomist Prof. Dr. Zeynep Ökten de ekonomicilerin “ortalama” veya “orta ücret” olarak diye adlandırdıkları ücretin asgari ücrete çok yakın olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Türkiye’de maaş ortalamaları dünyadan da fazla düştü”

OECD 2018 verilerine göre Türkiye’de ortalama ücretin asgari ücrete oranı yüzde 71 olduğunun tespit edildiğini kaydeden Ökten, bu durumun aynı zamanda ücretlerin genel olarak da düşük olduğunu gösterdiğini öne sürerek, sözlerini şöyle detaylandırdı:

“Düşük ücret, mutsuzluğa ve verimsizliğe yol açıyor”

Düşük ücret politikasının çalışanları mutsuzlaştırdığı gibi verimsizliği de artırdığını öne süren Ökten, işsizliğin yüksek olmasının da ücretler üzerindeki olumsuz etkisini şöyle anlattı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap