Aşı olmayı düşünmeyenlerin oranı %23

by Haber Fora
Aşı olmayı düşünmeyenlerin oranı %23

Morgan Stanley ve AlphaWise’ın Kasım ayında Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiği ankete göre aşı olmayı düşünmeyenlerin oranı yüzde 23’ü bulurken aşıyı olacağını söyleyenlerin oranıysa yüzde 61 olarak ölçüldü.

Gerçekleştirilen ankette, insanlara koronavirüs kısıtlamalarının tüketim tercihlerini nasıl etkilediğiyle ilgili sorular sorulurken cevaplar tüketici davranışları hakkında önemli ipuçlarını barındırıyor.

Gerçekleştirilen ankete göre, bir önceki dönemde katılımcıların yüzde 54’ü son bir ayda pub ya da restorana giderken Kasım ayında katılımcıların yüzde 34’ü geçen ay bu mekânlara gittiğini belirtti.

Yerel seyahat tercihleri de ankete göre pandemiden ciddi etkilenenler arasında bulunuyor. İki dönem önce ankete katılanların yüzde 27’si son bir ayda seyahat ettiğini belirtirken bu oran Kasım ayında yüzde 8’e kadar gerilemiş bulunuyor.

Kasım ayında ankete katılanların yüzde 46’sı gelecek aylarda seyahat etmekten kaçınacağını belirtirken yüzde 60’ı ise önümüzdeki aylarda yemeğini dışarıdan yemektense evde yemeyi tercih edeceğini söyledi.

Katılımcıların arasında hükümetlerinin onayladığı aşıyı olacağını söyleyenlerin oranıysa Kasım ayında yüzde 61 olurken, aşılanmayı düşünmeyenlerin oranıysa yüzde 23’ü buluyor.

Fransa ve İspanya’da katılımcıların yüzde 65’i ve 64’ü önümüzdeki 6 ay içerisinde ekonomik durumun daha da kötüleşmesini beklerken İngiltere’de bu oran yüzde 61 olarak ölçülüyor.

Hangi sektörler kapanmalardan en çok etkilenebilir?

Anket verilerine göre giderek azalan seyahat etme tercihleri, evde yemenin dışarıda yemekten daha ağır basması ve ekonomik görünüme dair endişeler öne çıkıyor.

Yerel ve uluslararası seyahatin azalması enerji talebini azaltarak petrol fiyatlarını baskılarken evde yemek yeme alışkanlıklarının artması da restoranların ve pubların devamlılığını tehlikeye atabilir.

Ekonominin önümüzdeki aylarda daha kötü bir hal alacağına dair endişeler ise harcama eğilimlerine ket vururken Avrupa ve ABD’deki enflasyonist çabaları zedeleyebilir.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap