Asya dünyanın en büyük ticaret bloğunu oluşturuyor ve ABD bunun bir parçası olmayacak

by Haber Fora
Asya dünyanın en büyük ticaret bloğunu oluşturuyor ve ABD bunun bir parçası olmayacak

CNBC’de ye alan habere göre, on beş Asya Pasifik ekonomisi Pazar günü Çin tarafından desteklenen ve ABD’nin herhangi bir parçası olmadığı dünyanın en büyük serbest ticaret bloğunu oluşturmak için imzaları atıyor. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Hanoi’de gerçekleşecek bölgesel bir zirve ile imzalanacak.

Washington’ın Asya’daki ortaklıklarına yönelik soru işaretleri arasında imzalanacak olan RCEP, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in bölgenin ticaret kurallarını şekillendirme konusundaki pozisyonunu daha da sağlamlaştıracağı belirtiliyor.

ABD’nin şu anda hem RCEP anlaşmasında, hem de eski Başkan Barack Obama tarafından liderlik edilen Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) anlaşmalarında herhangi bir varlığının bulunmaması, dünyanın en büyük ekonomisini dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinin yer aldığı iki ticaret ortaklığının dışında bırakıyor.

ING Baş Ekonomisti Iris Pang konuya ilişkin, “ABD’nin konumunun aksine, RCEP Pekin’in deniz aşırı pazarlara ve teknolojiye olan bağımlılığını azaltıyor” yorumunda bulundu.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP), kapsamında Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında bulunduğu ülkeler gümrük vergilerini düşürerek tedarik zincirini kuvvetlendirmeyi ve yeni e-ticaret kuralları oluşturmayı hedefliyor. RCEP 15 ülkeyi, 2.2 milyar insanı ve toplamda 26.2 trilyon dolara ulaşan bir ekonomik büyüklüğü kapsıyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap