Avrupa Birliği’nden Gara şehitleri için taziye mesajı

by Haber Fora

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Kuzey Irak’ın Gara bölgesinde 13 Türk vatandaşının PKK tarafından öldürülmesi üzerine bir taziye mesajı yayınladı.

Delegasyonda başkanlık görevini yürüten Alman diplomat Nikolaus Meyer-Landrut imzasıyla yayınlanan mesajda şu ifadeler yer aldı:

Yabancı misyonlardan taziye mesajı

Türkiye’deki yabancı diplomatik misyonlar da Irak’ın Gara bölgesinde şehit edilen 13 Türk vatandaşı için taziye mesajı yayımlandı. 

Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Ramin, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ülkesi adına teröristler tarafından şehit edilen masum 13 Türk vatandaşı için başsağlığı dileklerini sundu. Ramin, mesajında, “Bu insanlık dışı ve barbarca saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor, terörle mücadele konusunda daha kararlı çaba sarf edilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı. 

Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Marc İnnes-Brown da Irak’ta 13 Türk görevli personel ve sivilin şehit edilmesi haberinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Çok üzücü bir olay, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyorum” mesajını verdi.  

“Türk halkı ve hükümetinin acısına katılıyoruz”

İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği ise Kuzey Irak’ta yaşanan terör olayından derin üzüntü duyduklarını belirterek, “Bu üzücü zamanda Türk halkı ve hükümetinin acısına katılır, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığını dileriz” açıklamasında bulundu.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate ise “13 sivil ve asker Türk vatandaşının Irak’ta öldürülmesine dair haber beni son derece üzdü. Öldürülenlerin bütün yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum” mesajını verdi.

Almanya’dan açıklama: Terörün hiçbir şekilde hiçbir meşru gerekçesi olamaz

 Almanya da, Pençe Kartal-2 harekat bölgesinde yer alan Gara’da terör örgütü PKK tarafından alıkonularak şehit edilen 13 Türk vatandaşı için başsağlığı dileyerek, terörün hiçbir şekilde hiçbir meşru gerekçesi olamayacağını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Andrea Sasse, AA muhabirinin sorusu üzerine, “Ailelere derinden başsağlığı diliyoruz.” ifadesini kullandı.

Silahlı ihtilaflarda kesinlikle uluslararası insan hakları hukukuna riayet edilmesi gerektiğine dikkati çeken Sasse, “Terörün hiçbir şekilde, hiçbir meşru gerekçesi olamaz” dedi.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap