Avrupa İlaç Ajansı, ABD’li Moderna’nın Kovid-19 aşısına ilk toplantıda onay vermedi

by Haber Fora

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD’li ilaç şirketi Moderna tarafından üretilen koronavirus aşısına onay vermedi. Moderna’nın söz konusu aşısı ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 19 Aralık’ta onaylanmıştı.

EMA’nın İnsani İlaçlar Bilimsel Komitesi’nin (CHMP) olağanüstü şekilde toplanarak bu karara vardığı ve heyetin yaptığı toplantıda anlaşma sağlanamadığı açıklandı.

CHMP heyetinin normal şartlarda 6 Ocak Çarşamba günü toplanması bekleniyordu. Ancak üretici firmanın, istenen belgeleri perşembe günü Amsterdam’daki EMA merkezine ulaştırması üzerine toplantı iki gün öncesine çekildi.

Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu (MEB) Başkanı Ton de Boer, “İşler bu şekilde yürüyor. Daha fazlasını umuyorduk. Havada kalan tüm soruları tek bir toplantıda cevaplamamız imkansız. Bu gecikme olağandışı değil, aşı onayına ilişkin dikkatli bir sürecin yürütüldüğünün göstergesi. Çarşamba günü yeniden bir karar alacağız. Ancak (sonucun) ne olacağını bilemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Euronews’ten Kerem Congar’ın haberine göre EMA, Moderna’nın ürettiği Kovid-19 aşısı konusunda nihai kararı ise 12 Ocak tarihinde verecek. Moderna’nın aşısı geçen hafta ABD’de dağıtılmaya başlanmıştı.

Etkinlik oranı yüksek

Yapılan testlerde Moderna’nın aşısının virüse karşı yüzde 94,5 oranında etkin olduğu açıklanmıştı. Eksi 20 derecede saklanabilen Moderna’nın aşısı çözüldükten sonra 1 ay boyunca buzdolabında saklanabiliyor.

Avrupa İlaç Ajansı, geçtiğimiz 21 Aralık’ta ABD’li Pfizer ile Alman BioNTech ortaklığında üretilen Kovid-19 aşısına onay vermişti.

 

Euronews

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap