“Avrupa’daki kimi Alevi yöneticileri Aleviliği İslam dışı gösteriyor” iddiasına cevap geldi… Öker: Ayrı din yaratma amacımız yok

by Haber Fora

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Parlamentosu, geçen günlerde Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu’na (AABK) kamu kurumu statüsü veren kararı oy birliğiyle onadı. 

Karar, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanlığı ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten Hüseyin Mat tarafından Aleviliğin Almanya’da en üst seviyede bir inanç grubu olarak tanınması olarak yorumlandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Avrupa’da yaşayan Alevilerin en büyük örgütlenmelerinden.

Konfederasyon yetkililerinden zaman zaman yapılan açıklamalarda Aleviliğin kendine özgü bir inanç olduğu vurgusu yapılıyor.

Eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Twitter hesabında kaleme aldığı yazıda bu açıklamaları eleştirdi.

Aygün: Sadece Alevilik mi özgün sanıyorsunuz?

 “Avrupa’daki kimi Alevi kurum yöneticilerinin, ‘Alevilik kendine özgü bir inançtır’, ‘Hiçbir dinin şemsiyesi altında değiliz’ lafları apaçık bir bilgisizlik. Neden mi, anlatayım” diyen Aygün, şunları kaydetti: 

“Aleviliği, İslam’dan ayırmak, İslam’ı IŞİD’e teslim etmektir”

“Alevilik, hiç tartışmasız, Hak-Muhammed-Ali yoludur, Ehlibeyt ve 12 İmam yoludur” ifadelerini kullanan Aygün, ardından eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Bu görüşler en büyük zararı Alevilere veriyor”

Aygün, sözlerinin devamında “Bu anlamda Avrupa’daki kurum yöneticileri dönüp kendi üyelerine Aleviliğin ne olduğunu sorsalar, basitçe yukarıdaki cevapları alırlar” dedikten sonra şu ifadelerle yazısını bitirdi:

“Bazı Avrupa ülkeleri de Aleviliği, İslam dışı görüyor”

Yazısının ardından aradığımız Aygün, Haber Fora’ye yaptığı açıklamada da eleştirilerini sürdürdü.

Avrupa’daki kimi Alevi yöneticilerinin farklı tarihlerde pek çok kereler Aleviliğin kendine özgü bir inanç olduğunu ve hiçbir dinin şemsiyesi altında yer almadığına yönelik açıklamaları olduğunu öne süren Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:

Öker: Benzer iddiaları Akit gazetesi de dile getiriyor

Aygün’ün yazısında dile getirdiği iddialarıyla ilgili olarak görüştüğümüz Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Genel Başkanı Turgut Öker açıklamalara tepkili.

Öker, Aygün’ün iddialarının benzerini Akit gazetesinin ve AK Parti’nin ya da Alevilerin kazanımlarından memnun olmayan çevrelerin de dile getirdiğini öne sürdü.

“Almanya, Aleviliği ayrı din kabul etti iddiası yanlış”

Almanya eyaletinin aldığı kararın kamuoyuna yanlış yansıtıldığını belirten Öker, Almanya’nın Aleviliği ayrı bir din olarak kabul etmediğini sadece AABK’yı kamu yararına çalışan bir dernek olarak kabul ettiğini, anlaşmanın içeriğinin yanlış aktarıldığını öne sürdü.

“Üyelerimizin Aleviliği nasıl yaşayacağına müdahale etmedik”

AABK’nin Aleviliği İslam dışı kabul ettiği iddialarına dair Öker şu görüşleri dile getirdi:

“Aleviliği özgün inanç olarak görüyoruz ama ayrı din yaratma amacımız yok”

Öker, son olarak AABK’nın hedefiyle ilgili de şunları söyleyerek sözlerini tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap