Avrupa’ya “Müslüman karşıtlığıyla mücadele” temsilcisi

by Haber Fora

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, “Antisemitizm ve Müslümanlara karşı nefret suçları ve her türlü dini ayrımcılıkla mücadele” konusunda , Daniel Höltgen’İ özel temsilci olarak atadı.

Hedef, kaygı verici toplumsal sorun haline gelen bu fenomenler hakkında Avrupa düzeyinde etkin mücadele stratejileri hazırlamak.

Höltgen DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın sorularını yanıtladı.

Höltgen “Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nin antisemitizm ve Müslüman karşıtı nefret suç ve eylemlerine ilişkin özel bir temsilcisi atamasının nedenleri nedir?” sorusuna Irkçılık ve antisemitizm konularının ana çalışma alanları olduğunu hatırlatarak yanıt verdi.

Höltgen şöyle devam etti:

İslamofobi yerine “Müslüman karşıtlığı”

Höllten “İslamofobi” yerine “Müslüman karşıtı” tercihini kullanmasının ise bilinçli bir tercih olduğunu belirtti

Höltgen Belirli bir dine mensup, bu dini yaşayan, ifade eden, belirli bir görünüme sahip, belirli ülkelerden gelen, belirli biçimde giyinen insanlara yönelik nefretten söz ediyoruz. Bu klasik bir ırkçılıktır. İslamofobi terimine yanlış anlamlar yüklenebilir. Ben değişik köklerden insanlar, onların inancı ve bu inanç nedeniyle gördükleri ayrımcılıkla ilgileniyorum. İslamofobi Almanya ve Avrupa’da geçmişte yaygın terim olarak kullanılmaktaydı. Bugün “Müslüman Karşıtı Nefret” terimi kullanılıyor” diye konuştu.

“Eylemler yükselişte”

 Höltgen, “Avrupa’da antisemitizm ve Müslüman karşıtlığının boyutu nedir?” sorusunu da her iki konuda eylemlerin yükselişte olduğunu belirterek yanıtladı.

Höltgen yanıtına şu ifadelerle devam etti:

“Avrupa’nın “Müslüman karşıtlığına bakışı emekleme safhasında”

Nefret suçlarının azalması konusunda hükümetlerle çalışacağını belirten Höltgen “Antisemitizm alanında Avrupa Konseyi’nin; Yahudi soykırımının anılması, Avrupa Konseyi Irkçılık, Hoşgörüsüzlük ve Antisemitizmle Mücadele Komisyonu (ECRI) raporları ve Tarih Öğretimi olmak üzere üç temel koldan yürüttüğü çalışmalar var. Yahudi soykırımından kurtulanların hayatta olmayacağı bir döneme girilecek yakın gelecekte. Daha şimdiden, kurtulanlar olmadan Yahudi soykırımının nasıl öğretileceği düşünülüyor. Avrupa Konseyi, deneyimi sayesinde bu alanda katkı sağlayabilir” diye konuştu.

Müslüman karşıtı nefret konusunda başka bir perspektife sahip olduğunu söyleyen Höltgen şunları kaydetti:

Deutsche Welle, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap