Avustralya Açık finalinde yapılan aşı yuhalamasına üst düzey tepki: “Mide bulandırıcı”

by Haber Fora

Avustralya Başbakan Yardımcısı Michael McCormack Avustralya Açık grand slam tenis turnuvasının tek erkekler finalinde ülkenin Kovid-19 aşısına dair yapılan konuşmayı yuhalayan izleyicilerin tavrını “mide bulandırıcı” diye niteledi. 

Bahsi geçen olay tek erkekler finalinden sonra düzenlenen tören sırasında Avustralya Açık Tenis Turnuvası Başkanı Jayne Hrdlicka’nın aşıya dair ortaya konan küresel çabanın iyimserlik kaynağı olduğuna işaret etmesinin ardından gerçekleşmişti. 

Avustralya, ulusal aşılama programına pazartesi başlamıştı. Bununlar birlikte ülkenin bazı kentlerinde hafta sonu aşı karşıtı protestolar düzenlenmişti. Pazar düzenlenen tek erkekler finalinde Sırp sporcu Novak Djokovic, Rus Daniil Medvedev’i mağlup etmeyi başarmıştı. 

Djokovic de daha önce virüsle ilgili kısıtlamalara karşı gelişigüzel bir tavır sergilemesi nedeniyle eleştirilmişti. Sırp raket ayrıca aşıya karşı olduğunu açıklamıştı. 

BBC’nin haberine göre izleyicilerin yuhalamasını eleştiren McCormack şu ifadeleri kullandı:

Avustralya’da Kovid-19 aşısını destekleyen geniş bir kesim olmakla birlikte, aşıyı protesto eden ciddi bir kitle de söz konusu. Cumartesi aşı karşıtlarından oluşan küçük gruplar, Melbourne ve Sidney de dahil farklı şehirlerde yürüyüşler düzenlemişti. 

Haber Fora, BBC

Derleyen: Esra Güngör

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap