Avustralya’da fare istilası: “Binlerce kemirgenin hareketiyle zemin sallanıyor”

by Haber Fora

Son yılların en kötü fare istilası, Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde birçok kırsal topluluğu esir aldı.

Bereketli bir tahıl hasadının ardından yaşanan fare istilası, çiftçilerin kış için hazırladığı saman balyalarının mahvolması tehdidini de beraberinde getirdi.

Gilgandra kasabasında çekilen bir videoda, bir çiftliğin etrafında cirit atan binlerce kemirgen görülüyor.

Avustralya Yayın Kurumu’na (ABC) konuşan çiftçi Ron Mckay, “Zemin geceleri etrafta koşturan binlerce farenin hareketiyle sallanıyor” dedi.

Ortalama olarak, fareler her mevsim 500’e kadar yavru doğurabiliyor ve yoğun yemleme programları, sayılarını azaltmada çok az başarılı oldu.

Yerel hastanede en az üç hasta, fareler tarafından ısırıldı ve süpermarketler yiyecekleri kapalı haznelerde saklamak zorunda kaldı.

Kemirgen uzmanı Steve Henry şöyle konuştu:

NSW Çiftçiler Derneği üyesi Wagga Waggalı çiftçi Alan Brown, The Guardian’a verdiği röportajda, konuştuğu bir çiftçinin kendisine, fareler yüzünden 300 bin dolarlık (yaklaşık 2,16 milyon TL) mahsul kaybettiğini anlattığını söyledi.

Avustralya’da fare istilalarına sıkça rastlanıyor. En kötü fare istilası 1993’te yaşanmış; bu olay mahsuller, makineler ve hayvanlar açısından tahminen 96 milyon dolarlık (yaklaşık 694 milyon TL) bir hasara yol açmıştı.

Yerel halk, şiddetli yağmurun fareleri yuvalarında boğmasını umuyor.

Reuters’tan da yararlanılmıştır

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap