Ay’a ayak basan ikinci kişi NASA’nın yeni Mars görevine ne tepki verdi?

by Haber Fora

Ay’a ilk insanlı görev Apollo 11’in astronotlarından Edwin Buzz Aldrin, Perseverance uzay aracının Mars yüzeyine inişini yorumladı ve NASA’yla Jet İtki Laboratuvarı’ndaki (JPL) “tüm insanları” selamladı.

Aldrin, Apollo 11 görevinde Ay’a ilk ayak basan insan unvanını alan Neil Armstrong’la ve onları Ay yüzeyine götüren pilot Michael Collins’le birlikte yer almıştı. Armstrong 20 Temmuz 1969’da Ay’a ilk kez ayak basmış, ondan 19 dakika sonra da Aldrin, Ay’a ayak basan ikinci kişi olmuştu.

91 yaşındaki Aldrin, Fox News’ün Mars’taki gelişmeleri aktardığı “Cavuto Live” programına telefonla bağlandı ve Perseverance göreviyle ilgili hislerini paylaştı.

New Jerseyli emekli astronot, ABD uzay programının Mars’a yönelik hedeflerini desteklediğini uzun süredir dile getiriyor.

Perseverance’ın Mars’tan gönderdiği ilk görüntüleri yorumlayan Fox’un sunucusu Neil Cavuto’nun sorularını yanıtlayan Aldrin, şu ifadeleri kullandı:

Eski Başkan Donald Trump’un atadığı NASA yöneticisi Bridenstine, Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından, 20 Ocak’ta ajanstan ayrılmıştı.

Aldrin ayrıca insanların Mars yüzeyine ne zaman ulaşacağını sorusuna da yanıt verdi. “Bundan 10-20 yıl önce 2030 veya 2033 civarında Mars’a gideceklerini tahmin ediyordum. Bu tahmin, çoğu kişinin düşündüğünden de erken bir tarihe işaret ediyordu” diyen Aldrin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ocakta 91. doğum gününü kutlamadan kısa süre önce Aldrin, ilk doz koronavirüs aşısını yaptırmıştı. Emekli astronot, Twitter’da paylaştığı mesajında herkesi aşı olmaya çağırmıştı:

Haber Fora, Fox News

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap