Ayasofya’nın baş imamı Boynukalın: Anayasada İslam olsun

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışıyla Türkiye’nin gündemine giren yeni anayasa tartışmalarına Ayasofya’ya “baş imam” olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın da katıldı.

Boynukalın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, #AnayasadaİslamOlsun etiketine yazarak “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” ifadelerini kullandı. 

“Hakimiyet milletin değil”

Boynukalın anayasa tartışmalarına ilişkin daha önce yaptığı bir paylaşımda da şu ifadeleri kullanmıştı:

Anayasa’nın “değiştirilemez, değiştirilemesi teklif dahi edilemez” maddeleri

Madde 1. Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

Madde 2. Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Madde 3. Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

Madde 4. Anayasanın 1. maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2. maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap