Aydınlık: Uygurlar “Sincan’da yoksulluğu ve terörü bitirdik” diyor

by Haber Fora

Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık gazetesi, dünyada eleştirilere sebep olan Çin’in Uygur politikaları hakkında dikkati çekici bir sürmanşet kullandı. Aydınlık’a göre Uygurlar, “Çin’in politikaları sayesinde Sincan’da terör ve yoksulluğun bittiğini” söylüyor.

Aydınlık gazetesinde Özgür Altınbaş imzasıyla çıkan haberde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’ne bağlı Dış İlişkiler Bakanlığı ve Sincan Özerk Bölgesi Yönetimi’nin, “Çin Komünist Partisi’nin Sinciang Tecrübeleri” konulu uluslararası konferans düzenlediği aktarıldı.

Haberde özetle şu ifadelere yer verildi:

Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde Müslüman Uygur Türkler ve diğer etnik azınlıklar gözaltı kamplarında tutuluyor. Bu kamplarda kadınların sistematik bir şekilde tecavüze, cinsel tacize ve işkenceye maruz kaldığını gösteren iddialar basında yer alıyor. Çin hükümeti bu kamplarda kadınları zorla kısırlaştırmak ve bu kişileri zorla çalıştırmakla da suçlanıyor. Çinli yetkililer ise kamplara ilişkin iddiaları reddederek, bunların “yeniden eğitim” ve meslek edindirme amaçlı olduğunu söylüyor. ABD ve Kanada Çin’in Uygurlara yönelik muamelesini “soykırım” olarak tanımlarken Türkiye’deki hükümetin konu hakkındaki sessizliği özellikle muhalefetin eleştirisine sebebiyet veriyor. Türkiye’de bulunan Uygurların yaşananları protesto etmesine dahi izin verilmiyor. 

Aydınlık, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap