Ayhan Bilgen: Legal siyaset yeniden yapılanmalı

by Haber Fora

Eski Kars Belediye Başkanı HDP’li Ayhan Bilgen cezaevinde yaptığı açıklamalarda partisine yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Yeni bir parti kuracağı konuşulan Bilgen Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin’e konuştu.

Bilgen kendisini  siyasi olarak “Hak temelli siyaseti her şeyin üzerinde gören ve ‘Anadoluculukta’ bir ortak payda inşa etmeyi önemseyen noktadayız. Alevi felsefesinin Orta Çağ Anadolusuna taşıdığı dayanışma, barış ve kardeşlik mesajının önümüzdeki kutuplaşmayı da aşabilecek bir felsefi miras sunduğuna inanıyorum. Nurettin Topçu’nun isyan ahlâkındaki Sufi, yerli ve devrimci duruşunu sentezleyebileceğimize inanıyorum” diye tanıladığını söyledi. 

Bilgen sosyal medya hesabından yaptığı “Türkiye’de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var. Bunun düşünsel ve toplumsal zeminini oluşturmak gerekiyor. Bunun yeni bir siyasi partiye dönüşme ihtimali, göreceği ilgi ve imkanlarla ilgilidir” açıklamaya ilişkin de şunları söyledi:

Bilgen sözkonusu ifadelere karşı HDP cephesinden yapılan “Temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın…açıklamasını da “Ben ihtiyacı ve siyasetteki tıkanmayı aşmayı öncelikli görüyorum. Siyasetteki sorun, iktidarla muhalefet ardındaki kısır çekişmenin bedelini tüm ülkenin ödemesidir. Yeni bir muhalefet tarzı siyasette iktidar olmadan da değişimin önünü açabilir” diyerek yanıtladı.

Demirtaş yanıtı

Bilgen, “İddia şuydu: Sizin HDP’nin başkanlığına geçmenizi Selahattin Demirtaş engelledi. Demirtaş neden karşı çıkmış olabilir?” sorusunu ise şu şekilde cevapladı:

“HDP’ye yüklenen rol abartılıdır”

Kobani iddianamesinde adı geçen 108 kişden biri olan Bilgen, gazeteci Erkin’in “Kobani (Ayn el Arap) olayları… Siz o gün, 6 Ekim’de HDP MYK toplantısında katıldınız mı? Toplantıda MYK tarafından “Halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz”  denilmişti” sorusuna toplantıya katılmadığını belirterek cevap verdi. Bilgen yanıtında “Halkın sokaktan çekilmesini sağlayan irade sokağa çıkmasını sağlayan iradeyi de belirler. HDP’ye yüklenen rol de abartılıdır” dedi.

Bilgen “Kürt siyasi hareketinin Kandil’den kopması zor mu ya da nasıl kopar?” sorusunu da şu ifadelerle yanıtladı:

“İktidardan teklif gelmedi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ya da AK Parti’den kendisine bir teklif olup olmadığı sorusuna Bilgen “Bana ulaşan herhangi bir teklif yoktur. Ben siyasal ilkeler ve programlar üzerinden yaklaşırım. Kim sorusundan önce nasıl sorusunun cevabına odaklanmadığımız için bugün siyaset kişisel karizma ve hesaplaşmanın arenasına dönmüştür” diyerek yanıtladı.

Siyasal İslam değerlendirmesi

Erkin’in “Siyasal İslam’ın geldiği yeri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Bilgen şu yanıtı verdi:

 

Sözcü, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap