AYM’nin Enis Berberoğlu kararı ikinci kez yanlış mahkemede… Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı gerekçesinden sonra gözler 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde

by Haber Fora

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararına ilk derece mahkemesinin uymaması üzerine yapılan ikinci başvuruda verilen karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Yüksek mahkemeden çıkan hak ihlali kararı, ilk kararı uygulamayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 

Anayasa Mahkemesi’nin ilk kararına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından uyulmamasıyla başlayan krizde, yüksek mahkemenin hak ihlali giderilmesi için verdiği kararı yanlış mahkemeye gönderdiğine yönelik tartışmalar yaşanmıştı.

İstinaf tartışması…

Eski Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. Seydi Kaymaz, Anayasa Mahkemesi’nin kararını istinafa yollanması gerektiğini belirtmiş ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 25 yıllık cezanın istinaf tarafından bozularak 5 yıl 10 aya düşürüldüğünü hatırlatmıştı.

Enis Berberoğlu’nun “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğinin belirtildiği AYM’nin ilk kararına uyulmamasına itiraz edilmiş ve itiraza yönelik karar İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nden çıkmıştı.  İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, yapılan itiraz hakkında “karar verilmesine yer olmadığına” ve ilgililerin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne başvuruda bulunabileceklerine hükmetmişti. Böylece, kararın istinaf mahkemesine gönderilmesi gerektiği kesinleşmişti.

Yine 14. ACM’ye gönderildi

Ancak, Anayasa Mahkemesi’nin 21 Ocak’ta verdiği ve bugün Resmi Gazete’de yayınlanan ikinci hak ihlali kararı da istinaf mahkemesi yerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 

Yüksek mahkemenin kararında yer alan değerlendirme bölümünde ise, Enis Berberoğlu tarafından yapılan itirazın ardından karar veren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, yeniden yargılama yetkisinin istinaf mahkemesinde olduğuna değindiğine ancak bu konuda bir işlem yapmadığına değinildi ve şu ifadelere yer verildi:

Bir ilk: Karar, TBMM, Adalet Bakanlığı ve HSK’ya da gönderildi

Kararını yine 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderen Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğunu belirtti ve hak ihlali kararı verdi. 

AYM ayrıca bir ilke imza atarak, kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderilmesine de kararı verdi. 

Doç. Kaymaz’ın görüşüne bazı hukukçular karşı çıkmıştı

Eski Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. Seydi Kaymaz, geçen yılın ekim ayında çıkan ilk hak ihlali kararının ardından Haber Fora’ye yaptığı değerlendirme yeniden yargılamanın istinaf mahkemesinde yapılması gerektiğine yönelik değerlendirmesinde şunları söylemişti:

Kaymaz’ın görüşlerine hukukçuların bir bölümü karşı çıktı ancak itirazın yapıldığı 15. Ağır Ceza Mahkemesi de yetkinin istinafta olduğuna dikkati çekmişti.
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap