Aynı gün iki doz Kovid aşısı yapılan yaşlı adam hastanelik oldu

by Haber Fora

ABD’nin Ohio eyaletinde 91 yaşındaki adam, bir gün içinde yanlışlıkla iki doz Kovid-19 aşısı olunca kan basıncı düşerek metabolik şok yaşadı.

Uzmanlar, dolaşım sisteminin fonksiyonunu yerine getirememesi sonucu dokuların ihtiyacı olan oksijen ve diğer besin maddelerinin sağlanamamasına şok ismini veriyor.

Newsweek’in aktardığına göre Victor Smith isimli yaşlı adam, 22 Ocak’ta Moderna aşısı yaptırmıştı. Ancak daha sonra aşının geçici bir yan etkisi nedeniyle yorgun hissetmeye başladı ve düştü.

Fort Hamilton Hastanesi’ne kaldırılan Smith, birkaç gün sonra, daha önce bir ameliyat geçirdiği için tedavi gördüğü Jamestowne Rehabilitasyon Tesisi’ne geri gönderildi.

Smith’in aşının ikinci dozunu 25 Şubat’ta alması planlanmıştı. O yüzden rehabilitasyon merkezinin personeli, yaşlı adamı bu tarihte aşı merkezine götürdü.

Ancak iddiaya göre aşı merkezinde Smith’in soyadının yanlış yazıldığı bir aşı kartı düzenlendi. Bunun sonucunda yaşlı adam, sadece 4 saat sonra üçüncü dozu aldı. Uzmanlar normalde Moderna aşısının iki dozu arasında 21 gün ara verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Smith’in kızı Dawn Smith Theodore, “İkinci dozu olması için aşı merkezine götürüldü, döndüğünde onunla konuştum, iyiydi” diye konuştu:

Theodore, aşı merkezinin babasını başka bir Victor’la karıştırdığına inandığını ifade etti. Bu karışıklık sonucunda Smith aynı gün iki doz aşı oldu ve şoka girdi.

Solunum sıkıntısı nedeniyle yeniden Fort Hamilton Hastanesi’ne kaldırılan Smith’in sağlık durumunun, yapılan müdahalelerin ardından iyiye gittiği bildirildi.

Kendisi henüz aşı olmadığı için yaklaşık bir yıldır babasıyla yüzyüze görüşemediğini, yalnızca telefonda konuşabildiğini aktaran Theodore, “Umarım böyle bir şey başka kimsenin başına gelmez” ifadelerini kullandı.

Hamilton’daki rehabilitasyon tesisinin işletmecisi de olayla ilgili bir açıklama yayımladı ve geçmiş olsun dileklerini bildirdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Haber Fora, Newsweek, Dailymail

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap