Babacan: İstanbul Sözleşmesi’ni, bir siyasi partiyi ittifaka katabilmek için tatlandırıcı olarak sunuyorlar

by Haber Fora

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Mersin’de partisinin Silifke ilçe kongresinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ve enflasyon konusundaki ifadelerini eleştiren Babacan, Merkez Bankası hesaplarının aydınlatılması çağrısında bulundu.

Kongre öncesi yaşadığı bir olayı aktaran Babacan, “Bir şoför arkadaşımız, eve gitmeden eşini arayıp, ’Çocukları yatır da geleyim’ dediğini söyledi. Ülkenin onurlu, çalışan insanlarının durumu bu. Bir de ihaleleri paylaşan, lüks harcamaları yapabilen insanlara bakıyorsunuz. Ahlaklı insanların maddi durumunun bu kadar zayıfladığı, ahlaki ilkeleri gevşek olanların zenginleştiği bir dönem hiçbir zaman yaşanmamıştı” diye konuştu.

Babacan şöyle devam etti:

“Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yaptınız”

Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren Babacan, kötü gidişatın faturasının vatandaşa kesildiğini söyledi.

“Yüksek faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapıyor” diyen Babacan şöyle devam etti:

“İstanbul Sözleşmesi’ni bir siyasi partiyi ittifaka katabilmek için tatlandırıcı olarak sunuyorlar”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini de değerlendiren Babacan, “Tüm dünya bu sözleşmeye ‘İstanbul Sözleşmesi’ diyor. Sanki bütün bu süreçte uyudular, akıllarına şimdi geldi. Siz hazırlayan ekiptesiniz. Madem kültürümüze aykırı, niye o gün imzaladınız, niye Meclis’ten geçirdiniz? Şimdi mi aklınıza geliyor?” ifadelerini kullandı.

Hükümetin söz konusu kararının “ittifak” için olduğunu öne süren Babacan, “Bir başka siyasi partiyi iktidar ittifakına katabilmek için bunu tatlandırıcı olarak sunuyorlar. Yakından takip edenler görüyor” diye konuştu.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap