Babacan: Kimse kusura bakmasın Merkez Bankası’ndaki rezervleri biz biriktirdik, bunlara kalsa ne hale gelecekti

by Haber Fora

Demokrari ve Atılım (DEVA) Partisi’nin birinci yılını kutlayan Genel Başkanı Ali Babacan, yazılı basının Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de son 2 yıldır hiçbir sorunun düzelmediğini ve gün geçtikçe sorunların büyüdüğünü ifade eden Babacan, “Vatandaşlar en büyük sorun alanı olarak işsizlik, hayat pahalılığı ve yoksulluğu söylüyor. Özgürlükler ve temel haklarla ilgili sorunlar büyüyor. İki yıl önce siyasal şiddet diye bir şeyi konuşmuyorduk. Gazetecilerimizin, düşünürlerimizin, siyasi partilerin üst düzey yöneticilerinin sırf yazdıkları ve söyledikleri sebebiyle fiziki şiddetle karşı karşıya kalması bu ülke için utanç kaynağı” dedi.

“Türkiye dış ilişkilerde yalnızlaştıkça terör örgütleri yüz buldu”

Türkiye’nin, dış politikada yalnızlaşmasının bedelini ağır ödediğini savunan Babacan şunları kaydetti:

“Ekonomiyi düzeltmenin yolu hukuk devletinden geçer”

“Hükûmet, ekonomiyle ilgili sorunların çözümünün hukuktan başladığını anlamakta güçlük çekiyor” diyen Babacan, bakan ve Merkez Bankası başkanının değiştirilmesiyle ekonominin düzeltilemeyeceğini vurguladı.

Babacan, şöyle konuştu:

“Hem 2,5 milyar doları hem F-35’leri kaybetmek bilgisizliktir”

Babacan, Türkiye ve ABD arasında krize neden olan S-400 konusuna da değindi.

S-400 konusunun, Türkiye’nin egemenlik alanı olan bir konu olduğunu belirten Babacan, “Hiçbir ülke Türkiye’ye şunu yap diyemez. Ama hükûmet aldığı kararın sonuçlarını hesap etmeli. Burada bir hesapsızlık var. 2 buçuk milyar dolar para ödendikten sonra bu sistemlerin kullanılamaması, kapağını hafif araladığınızda ciddi yaptırımlarla karşılaşılması tam bir hesapsızlık. Madem böyle bir adım atıyorsunuz diplomasisini yürütün” ifadelerini kullandı.

Babacan şöyle devam etti:

“Kimse kusura bakmasın biz biriktirdik, bunlara kalsa ne hale gelecekti”

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini 135 milyar dolara kendilerinin çıkarttığını belirten Babacan, “Kimse kusura bakmasın biz biriktirdik, bunlara kalsa ne hale gelecekti” dedi. 

Babacan, Erdoğan’ın döviz rezervi açıklamalarını da şu sözlerle eleştirdi:

“Zamanı geldiğinde bunların hepsi hem idari hem de yargı denetimine tabi tutulur”

Babacan, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin eksiye düşürülmesiyle ilgili “Bunun hukuki yaptırımları nedir?” sorusunu da “Hukuki açıdan inceleme devletin yetkili organlarının yapacağı bir iştir. Zamanı geldiğinde bunların hepsi hem idari hem de yargı denetimine tabi tutulur. Er geç olur. Bu kadar büyük bir rakam ortada kalmaz. Ama toplumsal ve siyasi açıdan bakınca, Merkez Bankası’nın döviz rezervleri kuru kontrol etmek için bazen ölçülü bir şekilde kullanılabilir. Siz yanlış para politikasıyla iki yıl boyunca 130 milyar doları eritiyorsanız, bunun bir siyasi hesabının verilmesi lazım” diye yanıtladı.

“Siyasi liderler işi tadında bırakmalı, halkla inatlaşmamalı”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha aday olduğu takdirde YSK’nın alacağı olası kararla ilgili bir soru üzerine “YSK’nın yasalara ya da Anayasaya rağmen verdiği kararlar bile sorgulanamıyor. Alınan kararların toplumsal ve siyasi meşruiyeti çok önemli. Toplumda demokrasinin özüne dokunacak şekilde bir müdahale olursa bu ülkenin demokrasisi ve toplumsal huzuru açısından iyi olmaz.” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan’ın 2017 yılındaki anayasa referandumundan sonra seçilmesini cumhurbaşkanlığının birinci dönemi olarak yorumlayan hukukçular olduğunu da belirten Babacan, şöyle konuştu:

“Sistem de ülkeyi yöneten zihniyet de değişmeli”

Babacan, kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir davet gelirse ne yanıt vereceğini ise şu sözlerle açıkladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap