Babacan: Reform açıklayacağınıza Varlık Fonu’nu kapatın

by Haber Fora

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Trabzon’da partisinin 1. Olağan Ortahisar İlçe Kongresi’nde konuştu.

Sözlerine Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketi’ni değerlendirdi.

Yaşanan tablonun siyasi sorumlusunun Erdoğan olduğunu ifade eden Babacan, “Başarılı olursa mükafatı kendisine yazacaktır ama başarısız olursa sebebi de kendisidir. Bu sorumluluktan kaçamaz. ‘Etrafı şöyle, etrafı böyle’ , ‘sistem yanlış oldu’ gibi sözlerle lafı dolandırmaya gerek yok. Etrafını da kendisi oluşturuyor, bu sistemi de kendisi çok istedi. Uzaklara gitmeye gerek yok” dedi.

“Başarı nerede?”

Ekonomi yönetimi konusunda sordukları sorulara iktidarın verdiği yanıtlar üzerinden karne veren Ali Babacan, “Ekonomi sınavında başarılı mı, başarısız mı olduklarını ele alalım. Şu verdikleri cevap kâğıdına bakalım. Bir defa, sorunu doğru tespit edemiyorlar. Sayın Erdoğan’a göre korona dönemini başarıyla atlatmışız, bunu da taraflı cumhurbaşkanlığı sistemine borçluymuşuz. Başarı nerede? Neresinden tutsanız dökülüyor. Siz salgın yokken de ekonomi yönetiminde başarısızdınız. Daha salgın yokken Türkiye ekonomisi yüzde 1 bile büyüyemedi. Salgın döneminde de başarısızsınız. Halkımızı fakirliğe götürüyorsunuz. Bunun nedeni de o çok övündüğünüz taraflı cumhurbaşkanlığınız” diye konuştu.

12 soru sordu

“Kâğıdı da tam doldurmamışlar. En önemli soruları boş bırakmışlar” diyen Babacan, hükûmete şu 12 soruyu yöneltti:

“Hem ‘enflasyonu düşüreceğiz’ hem de ‘fiyat istikrarını bir kenara koyduk’ diyorlar”

130 milyar rezervle ilgili iktidarın bir açıklama yapamadığını savunan Babacan, açıklanan programda  hem ‘enflasyonu düşüreceğiz’ hem de ‘fiyat istikrarını bir kenara koyduk’ dendiğini belirterek, “İfadeye bakın, anlayan varsa anlatsın. Ekonomi literatüründe fiyat istikrarı, düşük enflasyon demektir. Verdikleri yanıtta, kuracakları ‘Fiyat İstikrarı Komitesi’nin Merkez Bankası’na müdahale amaçlı kullanılmaması için bir güvence de yok. Buna da sıfır” şeklinde konuştu.

“Puan aldıkları sorular da var ama sınıfta kaldılar”

Açıklanan reforma paketinde bazı olumlu adımalrın da olduğunu belirten DEVA Partisi lideri, “Kâğıda, bazı tasarruf tedbirleri yazmışlar. Ama verimsiz yatırımlar, transfer harcama kalemleri, bütçenin gelir tarafıyla ilgili bir şey var yok. Eksik bırakmışlar. Buna sıfır vermeyelim; gidiş yolundan bir, iki puan verelim. Cari açıkla ilgili, teşvike dayalı bir-iki tedbir akıllarına gelmiş, onları da yazmışlar. Ama cari açık konusunda bir politika çerçevesi çizmişler mi? Yok. Buna da bir-iki puan verelim. Hepsi bu. Verdiğimiz bunca kopyaya rağmen yine sınıfta kaldılar” dedi.

“Düşüreceğim dediğiniz faiz ve enflasyon çift hanelere demir attı”

 Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Babacan, “‘Faizi ve enflasyonu düşüreceğim’ dediniz, ikisini de yükselttiniz. İkisi de çift hanelere demir attı. ‘Bari rezervleri satayım da kuru düşüreyim’ dediniz, onu da beceremediniz. ‘Faizi artırayım da bari kur düşsün’ dediniz, onu da yapamadınız. Bir ara da ‘Biz zaten yüksek kur istiyoruz’ diye yalpaladınız. Olan bu millete oldu, bu millet yoksulluğa mahkum edildi. Hazinenin borç yükünü patlattınız. Faiz oranında Avrupa birincisiyiz” diye konuştu.

“Başımıza düşen taş ekonominin başını kırdı”

Erdoğan’ın ‘Damat kadar taş düşsün başınıza’ sözlerini hatırlatan Babacan, “Sayın Erdoğan çıkıp Merkez Bankası’nın düştüğü durumu izah edemez. Bu nasıl bir bilgisizliktir, bu nasıl bir bilgisizliktir, akıl alır gibi değil. Geçenlerde ‘Damat kadar taş düşsün başınıza’ dedi. Zaten bu memleketin başına gelmedik taş kalmadı. Sizin yüzünüzden esnafın, çiftçinin, gençlerin, işsizlerin başına koca koca taşlar düştü. Bu taşlar ekonominin başını kırdı” dedi.

“Zararın sorumlusu Erdoğan’dır”

Kendisinin ‘damat’ ifadesi yerine ‘akraba’ demeyi tercih ettiğini söyleyen Ali Babacan, “Çünkü yanlışlık, iki yakın akrabanın aynı sistemde beraber çalışmasıdır” dedi.

Erdoğan’ın ‘Bu kardeşinize yetkiyi verin, faiz de enflasyon da nasıl düşer görün’ dediğini halkın da  ‘madem çok istiyorsun, al bakalım görelim’ dediğini ifade eden Babacan, “Hem enflasyon hem faiz hem de kur arttı. Sorumluluk, günahıyla sevabıyla Sayın Erdoğan‘ın üzerindedir. İlgiyi paratoner gibi ‘damadın’ üzerine çekerek bu sorumluluktan kaçamaz” diye konuştu.

Açıklanan Ekonomi Reform Paketi’nin sonuç vermesi için somut adımlar atılması gerektiğini belirten Babacan, “Reform diye sayfalarca doküman hazırlayacağınıza önce şu Varlık Fonu’nu kapatın. Hiç olmazsa zararı durdurursunuz, şu borcu durdurursunuz. Doğmamış çocuklarımızı bile borca batırdınız. Reform diye sayfalarca doküman hazırlayacağınıza, sağa sola eş, dost, akraba atamayı bir durdurun. Liyakatli kişiler atayın, bakın işler nasıl düzeliyor o zaman göreceksiniz” şeklinde konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap