Babacan: Rivayet o ki, Merkez Bankası başkanını ‘bu 130 milyar dolar ne oldu bakın’ dediği için görevden aldılar

by Haber Fora

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Aksaray’da partisinin 1. Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde konuştu.

Gündemdeki sıcak gelişmelere ilişkin görüşlerini paylaşan Babacan, Cuma gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararları, piyasalarda yaşanan hareketlilik ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun düşürülen milletvekilliğiyle açıklamalarda bulundu.

“1994’ten beri Meclis’te apar topar ilk gözaltı”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve Meclis’te gözaltına alınmasına tepki gösteren Babanca şöyle konuştu:

“Karanlığa soktukları ülkeyi muhtıra dönemleri gibi karanlıktan yönetiyorlar”

“Ülkeyi zaten uzunca süredir karanlığa sokmuşlardı ama artık aynı askeri vesayet ve muhtıra dönemlerindeki gibi karanlıkta alınan kararlarla yönetmeye başladılar” diyen Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine de tepki gösterdi.

Babacan, “Açıkça söyleyin. Kadına yönelik şiddetin artmasını mı istiyorsunuz? Aile içi şiddetin artmasını mı istiyorsunuz? Hiç mi düşünmüyorsunuz, ‘Bu kararı alırsak, bizden cesaret alanlar rahatlıkla eşine, çocuğuna şiddet uygular’ diye? Kimse size ‘şu potansiyel katillere cesaret vermeyin’ demiyor mu? Çete liderlerine övgü düzen ortağınızla beraber, ülkede siyasal şiddetin yeniden ortaya çıkmasına alan açtınız” diye konuştu.

“Danıştay’a sesleniyorum: Bu günaha ortak olmayın!”

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı’nın bir hukuk mücadelesi başlattığını ve sözleşmeden çekilmeyle ilgili Danıştay’a dava açılacağını söyleyen Babacan, “Umarız ki Danıştay hakimlerinin de vicdanı sızlar. Danıştay’a sesleniyorum. Bu konuya hem hukuk hem de vicdan perspektifinde bakın, bu günaha ortak olmayın. Kadınların ahını almayın” diyerek Danıştay üyelerine seslendi.

“Rivayete göre, görevden alınan Merkez Bankası Başkanı 130 milyar doları sormuş”

Geçen yıl kasım ayında Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alınması ile ilgili bir iddiayı dile getiren Babacan şöyle konuştu:

“Finansal piyasalarda üçüncü büyük deprem yaşanıyor”

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde finansal piyasalarda üçüncü büyük depremin yaşandığını söyleyen Babacan, “Göstergelerin nereye doğru gideceği bir iki gün geçmeden belli olmaz. Merkez Bankası’nın da bundan sonra ne yapacağı belli olmaz. Yeni Başkan, Para Politikası Kurulu’nu zamanında yapacağını söyledi. Ateşten gömleği giyen aklı başında hareket etmek zorunda kalıyor. O ateşten gömleği giymesi gereken Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Yanlış tezi yüzünden bu milletten özür dilemek zorunda” dedi.

“Karanlıkta karar alanlar ülkeye oyun oynuyor”

Yaşanan krizin ardından iktidarın yine ‘dış güçler’ dediğini belirten DEVA Partisi lideri, “Yine dış güçler, şunlar bunlar diyorlar. Bunları geçin. Siz bu kararları karanlıkta alsanız da her şey gün gibi açık. Bu oyunu ülkeye siz oynuyorsunuz. Yanlış kararınızın bedelini 84 milyon ödüyor. Hem faiz hem kur arttı. Her kur artışında zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor” diye konuştu.

“Yazı tura atsan tutma ihtimali daha yüksekti”

Daha üç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne iki seçenek koyduğunu ve ‘Ya yanlışını kabul et ve bu milletten özür dile ya da Merkez Bankası’yla ilgili bir adım at’ dediğini hatırlatan Babacan, “Bunlar her sınavdan çakıyorlar. Çoktan seçmeli de değil, sadece iki cevap seçeneği koyduk; gitti yine yanlış seçeneği işaretledi. Yazı tura atsan tutma ihtimali daha yüksekti” dedi.

“Akraba bakanı parlatmaya çabası var”

 Erdoğan’ın son dönemde artık ‘Benim alanım ekonomi’ demediğini söyleyen Babacan, “Ne olur bugünlerde de çıkıp söylesin de bu işin gerçek sorumlusunun kim olduğunu anlayalım. Hiç uğraşmasın, kurumları da şamar oğlanına çevirmesin. Varlık Fonu’na yaptığı gibi kendisini Merkez Bankası’nın başına görevlendirsin. Zaten Para Politikası Kurulu ayda bir toplanıyor; çok vaktini de almaz, bir-iki saatte biter. Hiç olmazsa memleketi batırıp, sonra da suçu başkalarına yüklemez” dedi.

“Akraba bakanı parlatma çabası var”

Son günlerde hükümet çevrelerinde Berat Albayrak’ı patlatma çabaları olduğunu savunan Ali Babacan “Akraba bakanı parlatma çabası var, Merkez Bankası’nı kâr ettirmiş… Merkez Bankası nasıl kâr eder? Karşılıksız, çok para basarsa, faizi yükseltirse ve uygun fiyata alınıp biriktirilen 130 milyar doları mirasyedi gibi çarçur ederse kâr eder. Sen hangi döviz rezervini, hangi yedek akçeyi biriktirdin? Kimsenin aklıyla dalga geçmeyin. Milletin sırtından aldıklarını bir de kâr diye parlatmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“Her şey bir kâbustan uyanma hızıyla düzelir”

DEVA Partisi’nin iktidarında ekonominin çok hızlı şekilde düzeleceğini söyleyen Babacan, “Bu ülkeyi içine düştüğü bu çukurdan hızlıca çıkarırız. İnanın bir kabustan uyanma hızıyla bu ülkeyi düzeltiriz. Bu ülkenin probleminin özünde kötü yönetim var. İşin ehli ve düzgün bir kadroyla çabucak toparlarız. İşsiz gençlerimizi yarınların meslekleri için çok hızlı bir şekilde eğitimden geçiririz. Güven ortamıyla beraber zaten yatırımlar başlar. Gençlerimiz o yatırımlarla en geç bir, bir buçuk seneye buluşur. İşsizlik sorunu çözülür, istihdam oluşur, Türkiye’ye oluk oluk para gelir” şeklinde konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap