Babacan ve Davutoğlu’ndan ortak açıklama: Erdoğan ve Albayrak’a tepki

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan’a ziyarette bulundu. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. 

Babacan konuşmasında “Sadece sistem değişikliğiyle ülkenin sorunlarının çözülmesi çok zor görünüyor. Onun için hem sistem değişikliği hem de ülkeyi yöneten zihniyetin değişmesi gerekiyor. Yani topyekun bir iktidar değişikliği artık ülkemiz için kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda” ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu da “Sayın Akşener’e kadınlar gününün olduğu bir hafta içinde insanlık onuruna da kadın onuruna da yakışmayan saldırılar yapılması siyasetin seviyesinin düştüğünün hazin bir göstergesiydi. Hepimizin bu tür nezaketsizliklere açık net ve bir tavır sergilememiz lazım” diye konuştu.

Gazeteci ve siaysetçilere yönelik saldırıları da eleştiren Davutoğlu, “Bu sessizlik, aslında sayın cumhurbaşkanı ve iktidarın sessizliği, küçük ortağın da neredeyse teşvik eden tavrı yeni saldırılara zemin hazırlıyor” dedi.

8 Mart gözaltıları

Babacan 8 Mart dolayısyla gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan bazı kadınların gözaltına alınmasına ilişkin soruya yanıtı verdi:

“Cumhurbaşkanı damadı olduğu için koruyor”

Ahmet Davutoğlu da “Merkez Bankası’nın rezervi” tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hem de Hazine ve Maliye Baknaı Berat Albayrak’ı eleştirerek “Bir yıldır söylüyoruz, Merkez Bankası’nın rezervleri eriyor diye. Sayın Cumhurbaşkanı şimdi damadı olamasa bakana hesap soracağı bir konuda sırf akrabası olduğu için koruyor. Sanki 128 milyar dolar bir yerde depoda duruyor ya da durmuyormuş mantığıyla. Cumhurbaşkanı bir aile reisi olmanın psikolojisiyle değil cumhurbaşkanı olmanın psikolojisiyle ödüllendirirken de cezalandırırken de objektif kriter uygulama zorunluluğu var. Türkiye’de Merkez Bankası rezervleri bu şekilde türetilmiştir. Niçin tüketildi? Kur oynaklığını ortadan kaldırmak için. Kur oynaklığı neden doğdu? Sorumsuz bir dış politika ve hukuk açıklamaları ve gereksiz işler sebebiyle. Bunun hesabını kim verecek. Bir efsane yaratmaya çalışmasınlar” diye konuştu.

Babacan da “Merkez Bankası’nın rezervi” konusuyla ilgili şunları söyledi:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap