Babacan’dan erken seçim yorumu: Erdoğan’a kalsa kolay kolay yapmaz, ortağı mecbur bırakabilir

by Haber Fora

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa çıkışını “gündem oluşturma çabası” olarak değerlendirdi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’ya konuşan Babacan yeni anayasa tartışmaları hakkında şunları söyledi:

“Bayramda komşunuzu kapıdan çevirir misiniz?”

“Babacan yeni anayasa konusunda AK Parti ve MHP ile görüş müsünüz?” sorusunu ise “Eğer uzlaşı arıyorsanız başlangıç tutumunuzun çok katı olmaması, takvimi çok erken açıklamamanız lazım. Çünkü bu bir uzlaşı arayışı. Biz kuruluşumuzda her parti ile diyaloğa açık olacağız, dedik. Bugün Sayın Bahçeli “Bir görüşsek” dese, görüşürüz, hiçbir problem yok. Siyasi parti genel başkanı Sayın Erdoğan “bir konuyu görüşsek” dese, görüşürüz. Çekinecek korkacak bir şeyimiz yok. Biz siyaseti karşıtlık üzerinden yapmıyoruz. Siyaseti karşıtlık üzerinden yapanlar “onunla görüşürüm, bununla görüşmem” diye kategoriler sürer. Pozitif gündemleri, çözümleri yok” diye yanıtladı.

AK Parti’nin “Geçen seneki bayramda hangi partilerle bayramlaştıysak bu sene de aynı partilerle bayramlaşacağız” diyerek partileriyle bayramlaşmayı bile kabul etmediğini hatırlatan Babacan,”Cumhurbaşkanı önceki günkü açıklamasında kaç kere milli, manevi dedi. O iki kelimeye tutunmaya çalışıyor. Yani iktidarını o iki kelime, iki kavram üzerinden sürdürmeye çalışıyor. Peki sormak lazım, en sevmediğiniz komşunuz gelip kapınızı çalsa, bayramlaşmak istese kapıdan çevirir misiniz?” diye sordu.

Babacan yeni ekonomi yönetiminin performansını ise “Şu ana kadar atılan tek adım Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 8.25’ten yüzde 17’ye çıkarmak. Onun haricinde somut adım görmüyoruz. Bu atılan adımlar nereye nasıl götürür resmin bütününü görmediğimiz için bir şey söylemek zor. Ama şu var ki Türkiye’de özgürlük sorunu var, demokrasi, hukuk sorunu var. Merkez Bankası faiz artışlarıyla bu sorunları çözemez. Ekonomide ciddi yapısal sorunlar var. Merkez Bankası’nın faiz artışı yapısal sorunları çözemez” diye değerlendi.

“AK Parti’ye dönün” diyor ama AK Parti eski parti değil ki”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kongre konuşmasında “Partimizden ayrılmış olan arkadaşlarımızı tekrar kazanalım” daveti hakkında ise şunları söyledi:

“Ortağı öngörülebilir bir ortak değil”

Babacan “2021 yılında seçim bekliyor musunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

Gazete Duvar 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap