Babacan’dan “yeni anayasa” yorumu: Türkiye’yi yönetenler yargı bağımsızlığına inanmıyor, hiçbir değişiklik ülkenin sorunlarını çözemez

by Haber Fora

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına telefonla bağlanarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geçen hafta diğer siyasi partilerle güçlendirilmiş parlamenter sistemin detaylarıyla ilgili diyalog süreci başlattıklarını dile getiren Babacan, “Bu niyetimizi Sayın Kılıçdaroğlu’na ve heyetine ifade ettik, onlar da bu süreci başlatmayı kabul ettiler. Perşembe günü Sayın Akşener’i, pazartesi günü sayın Davutoğlu’nu ziyaret edeceğim. Sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleriyle de istişare ve diyalog sürecini başlatmak istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeni anayasa değişikliği” mesajını da “düşündürücü” olarak niteleyen Babacan şöyle devam etti:

“Sorunları çözemeyen hükümet, kamuoyunu düşmanlıklar üzerinden meşgul ediyor”

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protesto ve gözaltılara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gelişmeler hepimizi kaygılandırıyor. Hükümetin kutuplaştırma ve ötekileştirme üzerinden ürettiği iç siyaset artık ülkeye büyük zarar vermeye başladı. Ülkenin hiçbir sorununu çözemeyen yönetim, tamamen düşmanlıklar üzerinden kamuoyunu meşgul ediyor” dedi.

Babacan şöyle devam etti:

Boğaziçi’ndeki bir sergideki “Kabe görseli” ile ilgili ise Babacan, “Dinimizin kutsallarına kimse dokunamaz, kimse saldıramaz. Türkiye’de inanç özgürlüğüne müdahale etmeye kimse cüret edemez. Ancak münferit olaylardan hareket ederek halkımızın dinî duygularını istismar edecek bir şekilde ötekileştirme ve kutuplaştırma, hükûmetin ve elindeki propaganda makinasının maalesef kötü bir alışkanlığı haline geldi” diye konuştu.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap