Babacan’ı ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Buldan’dan anayasa açıklaması

by Haber Fora

Halkların Demokratik Partisi (HDP), demokratikleşme ve adalet başta olmak üzere Türkiye’nin temel sorunlarına ilişkin görüş ve önerilerini paylaşmak için muhalefet partileri ile görüşme turlarına devam ediyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu kapsamda DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. 

Babacan’la DEVA Partisi Genel Merkezi’nde görüşen Buldan, görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Muhalefet partilerine ziyaretlerini sürdürdüklerini belirten Buldan, yaklaşık 1 saat görüştükleri Babacan ve heyetiyle Türkiye’nin genel meselelerini konuştuklarını, muhalefet partileri arasında bir güç birliğine ve demokrasi ittifakına ihtiyaç olduğunu dile getirdiklerini aktardı.

Demokrasi ittifakının, bir geçiş dönemi olarak ifade ettikleri seçimlere kadar olan süreçte yol temizliği yapma ihtiyacını da masaya yatırdıklarını ifade eden Buldan, adil yargılanma konusunu, haksız tutuklamaları, parlamenter sisteme geçiş için yapılması gerekenleri konuştuklarını anlattı. 

Buldan, şöyle devam etti:

Yeni anayasa çağrısına yanıt

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Buldan, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin duruşlarının net olduğunu söyledi. 

Buldan, şunları kaydetti:

HDP, Türkiye’nin temel sorunlarına ilişkin görüş ve önerilerini paylaşmak için muhalefet partileri ile görüşme turları kapsamına daha önce de Saadet Partisi ve CHP’yi ziyaret etmişti. HDP heyeti önümüzdeki günlerde Gelecek Partisi ile de görüşecek.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap