Bahçeli’den “HDP kapatılsın” açıklaması: Yargıtay gereğini yapmazsa MHP yapacaktır

by Haber Fora

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli 6-8 Ekim olayları ve HDP’nin kapatılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında “Geldiğimiz bu aşamada mızrağın çuvala sığması imkânsızdır. Türkiye’nin, terörün hunhar eylemlerine boyun eğmesini dayatan, asıl manasından koparılmış demokrasi ve özgürlük ezberleri karşısında taviz vermesini amaçlayan habis çevreler yıllardır faal haldedir” ” ifadelerini kullanan Bahçeli Trump taraftarlarının 6 Ocak günü ABD Kongresi’ni basmasını da hatırlatarak şöyle devam etti:

‘Arap Baharı’na benzetti

Bahçeli Arap Baharı’nın asıl hedefinin Türkiye olduğunu açıklamanın gereksiz olduğunu belirterek, “Nitekim son on yılda devletimiz ve milletimiz planlı, sistemli ve sonuç odaklı pek çok kalkışmaya, işgal girişimine, hain teşebbüse alenen maruz kalmış, direkt muhatap olmuştur. 2013 yılı Haziranı ayında tırmanan Gezi Parkı şiddeti, 2014 yılında gerçekleşen 6-8 Ekim olayları, 2015 yılının ikinci yarısından itibaren yeşeren hendek terörü, 15 Temmuz 2016’da vuku bulan FETÖ işgal denemesi ülkemizin mahvı için kurgulanan iç ve dış düşman saldırılarıdır” ifadesini kullandı.

İddianame için “tarihi fırsat” değerlendirmesi

6-8 Ekim olaylarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırlamış olduğu kapsamlı iddianamenin Ankara 22.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin bölücülükle ve terörizmle hesaplaşmak adına tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bahçeli “14 Nisan 2009 tarihinde yapılan KCK operasyonlarıyla tutuklanan bölücülerin 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçim sürecinde kuşkulu şekilde tahliye edilmeleri, bu tahliye edilenlerin 6-8 Ekim olaylarının sevk ve idare merkezinde konuşlanmaları tesadüfün ötesinde FETÖ-PKK işbirliğinin ortaklaşa kumpasıdır” ifadesini kullandı.

Bahçeli açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Gülen neyse Demirtaş oldur”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili 108 kişi hakkında 30 farklı suçtan dava açtığını hatırlatan Bahçeli “Bunların en azılılarından birisi de CHP’nin ve İYİ Parti’nin destekleyip sempati beslediği terörist Selahattin Demirtaş’tır. Şurası kesindir ki, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen neyse terörist Demirtaş odur. 6-8 Ekim olaylarıyla 15 Temmuz kalkışması, Gezi Parkı hadiseleriyle Hendek terörünün istikameti öz itibariyle bir ve aynıdır” ifadeleriyle devam etti.

Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için “terörist” ifadesini kullanan Bahçeli açıklamasına şöyle devam etti:

“Suça iştirak” uyarısı

Açıklamasına “Hiç kimse demokrasi ve özgürlük kisvesiyle 6-8 Ekim şiddet olaylarının faillerini aklamaya, haklı çıkarmaya kalkışmamalıdır” ifadesiyle devam eden Bahçeli “Buna yeltenen kim varsa suça iştirak etmiş sayılacaktır” dedi.

HDP için “PKK/KCK’nın kuklası” ifadesini kullanan Bahçeli şunları kaydetti:

“Yargıtay yapmazsa MHP yapacaktır”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabileceğini belirten Bahçeli “Şayet kapatma davasının açılması tavını kaybedip tavsamaya havale edilirse Milliyetçi Hareket Partisi Siyasi Partiler Kanunu’nun 100’üncü maddesine müzahir olarak gereğini zamanı geldiğinde inanmışlıkla yapacaktır” ifadesini kullandı.

CHP ve İYİ Parti’nin itirazlarının suç ve suçluyu koruma mahiyetinde olduğunu iddia eden Bahçeli “Bunun yanında teröre yardım ve yataklık olarak da ayrıca ele alınmalıdır” dedi.

Boğaziçi açıklaması

Bahçeli Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması nedeniyle başlayan protestolara ilişkin de şunları kaydetti:

Kılıçdaroğlu’na tepki

MHP lideri Bahçeli CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan için kullandığı “sözde cumhurbaşkanı” ifadesine de tepki göstererek “ABD’nin seçilmiş Başkanı’na ve seçim sonuçlarına saygı duyan, ama Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı’na sözde diyen CHP Genel Başkanı’nın hukuka ve milli iradeye savaş açması kendisini bekleyen makus sondan da asla kurtaramayacaktır.Sayın Cumhurbaşkanı’na sözde demek öz itibariyle Türk milletine, demokrasi kültürüne, milli egemenlik ilkelerine hakarettir, hıyanettir, hürmetsizliktir” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu için “Zalimlerin ve Türkiye düşmanlarının yeminli sözcüsü” ifadesini kullanan Bahçeli şu ifadelerle devam etti:

Akşener’e sert sözler

MHP lideri, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener için de şunları kaydetti:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap