Bakan Koca: 2020’deki salgın kabusu bu yıl aynı olmayacak, gücünü kaybedecek

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenldiği basın toplantısında ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salgının Türkiye’deki 1’inci yılında son durumu değerlendiren Bakan Koca, “Tam 1 yıldır ister istemez alıştığımız bu dünyada yaşıyoruz. Eskilerden hastanelerde gördüğümüz maskeyle kendi kendimizin d doktoru olduğunu biliyoruz. Salgın Çin’in Wuhan kentinde başlamıştı. İlk haftalarda çok az şey biliniyordu. Bugün uğradığı en son mutasyonlara kadar her konuda bilgi sahibiyiz. Bilim virüse karşı üstünlük elde etti. Aşı çalışmalarıyla atılan adımlar uygarlığın yüz akı oldu” dedi.

Bugün itibariyle uygulanan aşının 10 milyon dozdan fazla olduğunu dile getiren Koca, çok yakında 5 yerli aşı adayının insan çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Koca şöyle devam etti:

“Aşı programı tamamlandığında vaka sayısı 5 ise 1’e yaklaşmış olacaktır”

Türkiye’nin aşı programına ilişkin de değerlendirmlerde bulunan Koca, 13 Ocak’ta başlayan programı düzenli bir şekilde devam ettiğini vurgulayarak, “Aşı programı tamamlandığında vaka sayısı 5 ise 1’e yaklaşmış olacaktır. Ağır hasta sayısını çok az duyacağız” dedi.

Koca şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap