Bakan Pekcan “esnafımız için global firmalarla iletişime geçtik” demişti… Google’dan esnafa 12 milyon dolarlık destek

by Haber Fora

Google tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TESK) iş birliği, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi desteğiyle hayata geçirilen, KOBİ’leri pandemi koşullarında destekleyecek “Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar” programı tanıtıldı.

Çevrim içi gerçekleştirilen Programa Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Google Yükselen Pazarlar Başkan Yardımcısı Meir Brand, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken katıldı.

Toplantıda konuşan Brand, dijital dönüşüm için işletmelerin finansmana ihtiyacı olduğunu aktararak şunları kaydetti:

Program da konuşan Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu da şunları kaydetti:

“Esnafımızın teknoloji kullanma becerisine katkı sağlayacak”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, salgın sürecinde esnaf ve sanatkarların yaşadığı zorluklardan bahsederek, işlerin durma noktasına geldiği bu dönemde dijitalleşmenin sıkça gündeme geldiğini söyledi.

Pandemi koşullarında dijital sistemin kullanılmasının esnaf ve sanatkarlara sağladığı katkılardan bahseden Palandöken, “Proje, restoran ve kafe sektöründeki esnafımızın ihtiyaçlarına yönelik içerikleri geliştirerek esnafımızın teknoloji kullanma becerisine katkı sağlayacak. Çevrimiçi satış yapabilmeleri için bilgi verilecek. Salgından en çok etkilenen 20 ilde yürütülecek projenin esnafımızın dijitalleşmesine faydalı olmasını diliyorum”  dedi.

Destek paketini içeriği

Esnaf ve KOBİ’leri farklı araçlarla 360 derece destekleyecek ve 12 milyon dolarlık finansman sunacak program kapsamında restoran ve kafelerin dijital dönüşümü için TESK’e 500 bin dolarlık Google.org hibesi verilecek.

Pandeminin KOBİ’ler için sarsıcı etkilerinin ortadan kalkmasının zaman alacağı gerçeğinden hareket eden Google, KOBİ’lerin sermayeye erişimine yardımcı olmak ve nakit akışlarını rahatlatabilmek amacıyla 3 milyon  dolarlık kredi programı oluşturacak.

Salgınla ilgili toplum sağlığı açısından kritik olan bilgilerin yayılması ve işletmelerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları ile küçük ve orta ölçekli işletmelere 8,5 milyon dolar değerinde reklam hibesi sağlandı.

Bakan Pekcan duyurmuştu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen ay bütçe görüşmeleri sırasında Meclis’te yaptığı bir açıklamada, esnafın desteklenmesi için global şirketlerle görüştüklerini söylemişti.

Pekcan, “Kamu kaynakları dışında Bakanlık olarak global firmalarla iletişime geçtik, onların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ‘esnafa ne gibi destekler verebiliriz?’ Onlar üzerinde bir çalışmamız var” dedi.

Haber Fora, AA
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap