Bakan Selçuk: 1.2 milyon çalışan için işverenlere 950 milyon lira normalleşme desteği sağladık

by Haber Fora

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “159 bine yakın işverene 1,2 milyonu aşkın çalışan için yaklaşık 950 milyon lira tutarında Normalleşme Desteği sağladık.” açıklamasını yaptı.

Bakan Selçuk, pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verilen desteğin ‘Normalleşme Desteği’ adı  altında sürdürdüklerini, böylece istihdamı korumaya devam ettiklerini söyledi. Bakan Selçuk, şunları söyledi:
“Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.”
Başvurular e-SGK üzerinden
Bakan Selçuk, normalleşme desteğinden yararlanılabilmesi için işyerlerinin e-SGK üzerinden başvuru yapmasının yeterli olabileceğini kaydederek, işverenlerin izlemesi gereken adımları şu şekilde anlattı: “Normalleşme Desteğine başvuru yapmak isteyen işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak,  ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilir.”
Normalleşme Desteğinden yararlanma kapsamına giren çalışanlara  ilişkin kontrollerin sistem tarafından elektronik ortamda yapıldığını  vurgulayan Bakan Selçuk, işlemin onaylanması durumunda bu nitelikteki sigortalılar için sosyal güvenlik il müdürlükleri/ sosyal güvenlik  merkezlerine herhangi bir belge ibraz edilmesine gerek duyulmadığını hatırlattı.
Normalleşme Desteğinden 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma  ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan işyerlerindeki,  kısa çalışma veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan  sigortalılar, normal çalışma düzenlerine geçmeleriyle birlikte  yararlanmaya başlayacak.
Destek 31 Aralık 2020 tarihine kadar sürecek. Normal çalışma düzenine geçen çalışan, kısa çalışma ödeneği veya  nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı kadar hesaplanacak. İşverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden azami olarak 1.103 lira mahsuplaşma yapılacak.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap