Bank Asya’da yönetici olan Oğuz Köktaş, Diyanet’te müdür yapılmış

by Haber Fora

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bank Asya’ya para yatıran insanlar meslekten ihraç edilirken, bankada yönetici olan Oğuz Köktaş’ın Diyanet’e alındığı ortaya çıktı. Köktaş, 2017’den bu yana Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü.
Cumhuriyet’ten Seyhan Avşa imzalı habere göre, konuya ilişkin telefonla ulaşılan Oğuz Köktaş sorulara yazılı cevap vereceğini belirterek, konuşmadı. Yazılı olarak iletilen sorulara ise yanıt gelmedi.
“Güvenlik soruşturmasında gözden kaçmış olabilir”
Bu pozisyona Oğuz Köktaş’ın nasıl getirildiğine ilişkin konuşan TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, “Diyanet Vakfı işe alacağı personellere ilişkin güvenlik soruşturması yapıyor. Alınacak kişilerin isimleri emniyete yollanıp, sıkıntı var mı yok mu diye soruyoruz. Ona göre işe alım yapıyoruz. Onların verdiği bilgiye güveniyoruz. Tabii Oğuz Bey de bu soruşturmadan geçti. Hatta geçen yıl tüm çalışanlarımıza ilişkin yeniden bir güvenlik soruşturması yaptırdık. Ancak gözden kaçmış olabilir. Bunlar olabilir” diye konuştu.
“O dönemki yöneticiler sıkıntı olur mu diye düşünmüş”
Oğuz Köktaş’ın 7 yıl boyunca Bank Asya’da çalıştığını hiç gizlemediğini aktaran Açık, “Oğuz Köktaş işe alınırken o dönemki yöneticiler acaba sıkıntı olur mu diye düşünmüşler. Sıkı takibe almışlar. Kendisini çalıştığı yerlere ve kişilere sorup ve ona göre hareket edilmiş” ifadelerini kullandı.
Köktaş’ın işletme müdürlüğüne vekâleten baktığını ve geçen günlerde pozisyonunun değiştiğini aktaran Açık, “Oğuz Bey hakkında şikâyetler vardı. Kendisini görevden aldık. Hakkında idari ve hukuki soruşturma başlattık. Hata yapılabilir. Önemli olan hatanın devam etmemesi” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap