Banka kârlarının baskılandığı çeyrek

by Haber Fora
Banka kârlarının baskılandığı çeyrek

KUTAY KORAP

2020 yılı 4. çeyreğine dair Halkbank’ın finansallarını paylaşmasıyla birlikte, majör 7 bankanın bilançoları tamamlanmış oldu. Yedi bankanın geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre toplam net kârları yüzde 9 azalışla 6,7 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda kârlılığını yüzde 191 ile en çok artıran banka Yapı Kredi olurken, VakıfBank yüzde 48 ile kârı en çok düşen banka oldu. Böylece aşağıdaki belirtilen bankaların 2020 yılındaki toplam net dönem karı 32 milyar 738 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Bankalar yılın son çeyreğinde kredi büyümesi kur etkisi arındırıldığında yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam bir önceki çeyrekte yüzde 7, geçen yılın aynı döneminde yüzde 4 seviyesindeydi. Yabancı para kredi büyümesi son çeyrekte sınırlı artarken, kredi büyümesine en fazla katkı yüzde 3,6 oranında artan TL kredileri oldu. Grup bazında kredi büyümelerinde son çeyrekte en fazla artış Tüketici tarafında görülürken, Kurumsal ve KOBİ’lerde sınırlı büyüme görüldü.

Diğer yandan Garanti Yatırım 27 Ocak 2021 tarihinde paylaştığı, Mali Piyasalar Stratejisi raporunda bankacılık sektörünün 2021 yılına dair değerlendirmelerde bulundu. Kurum sektör öngörülerinde “Bankacılık sektörü için 2021 yılında %25 seviyesinde bir kar büyümesi öngörüyoruz. Temel göstergeler anlamında oldukça dalgalı bir 2020’yi geride bırakan bankacılık sektörü, yeni yıla daha dengeli bir büyüme ve karşılık stratejisi ile giriyor. Özel bankaların yapmış olduğu 2021 bütçe sunumlarından da gördüğümüz bu yeniden yapılanma süreci, hisse performansları anlamında bankaların önümüzdeki dönemde olumlu ayrışmasını sağlayabilir. Ama bu noktada bizce ön şart, son bir yılda yüzde 53 seviyesine kadar gerileyen bankacılık sektörü yabancı payının artmaya başlamasıdır. Buna bağlı olarak, 2020’nin son ayları itibariyle başlayan piyasa dostu makro politikalar ve finansal istikrarı önceleyen stratejilerin yabancı yatırımcı nezdinde olumlu fiyatlanmaya başlanmış olduğunu görüyoruz. Bu trendin 2021 yılında da artarak devam edeceğini ve makro rakamlarda sağlanan başarıların yabancı yatırımcının bankacılık endeksine olan ilgisini artıracağını düşünüyoruz.’’ şeklinde yorumunu paylaştı.

Sektör değerlemesine dair ise; “Bankalar 2021 tahminlerine göre 4.4x F/K ve 0.5x F/DD ile işlem görüyor. Çarpanlar, gelişen ülke benzerlerine göre yüzde 56 ve yüzde 45 iskontoya işaret ediyor. Bu seviyelerin değerleme anlamında cazip seviyeler olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, karlılık anlamında daha iyi bir görünüme de ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekli’’ şeklinde yorumda bulundu.

Akbank: Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu, market ve kredi riski ile birlikte 114 puan azalarak 2020 yılının dördüncü çeyreğinde BDDK geçici düzenlemeleri dahil %21,84 olarak gerçekleşmiştir. (ZİRAAT YATIRIM)

Garanti: Bankanın toplam serbest karşılık stoğu 4.65 milyar TL’ye ulaştı. Sadece 2020’de banka 2.1 milyar TL serbest karşılık ayırdı (YAPI KREDİ YATIRIM)

Halkbank: Daralan kredi makasına rağmen, altın kaynaklı varlıklar ve Döviz açık pozisyondan dolayı ticari işlemler karı destekleyici (GARANTİ YATIRIM)

İş Bankası: 4Ç’de beklentimizin üzerinde gerçekleşen net faiz gelirleri ve tahminlerimizin altında oluşan karşılık giderleri, net kar öngörümüzde yukarı yönlü sapmaya neden oldu.(VAKIF YATIRIM)

TSKB: Bankanın ortalama özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %14,0 ve %1,6 olarak gerçekleşirken, Banka 2020 yılını %13,0 özsermaye karlılığı ile kapatmıştır. (ZİRAAT YATIRIM)

Vakıf Bank: Tahminimiz ve gerçekleşen net rakamı arasındaki farkın önemli nedeni bankanın çeyrek içinde TL220mn’luk bir meblağı serbest karşılık gideri olarak yazmasından kaynaklanıyor (İŞ YATIRIM)

Yapı Kredi: Bankanın 2020 net kar rakamı yıllık %41 artış ile 5.1mlr TL oldu. Böylece, Yapı Kredi 2020’de %11.5 özkaynak karlılığına ulaştı (GARANTİ YATIRIM)

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap