Bebeklere sık nemlendirici sürmenin besin alerjisiyle ilişkili olduğu keşfedildi

by Haber Fora

Bilim insanları, üç aylık bebeklere sık nemlendirici sürülmesinin, bebeklik döneminde besin alerjisi ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Hakemli bilim dergisi Journal of Allergy and Clinical Immunology’de yayımlanan yeni çalışma, alerji gelişimiyle bağlantılı egzama gibi cilt rahatsızlıklarında da bu durumun geçerli olduğunu gösterdi.

Medical Xpress’in aktardığına göre bin 300’den fazla bebeğin incelendiği çalışmada, haftalık her fazladan nemlendirme, besin alerjisi geliştirme ihtimalindeki yüzde 20’lik artışla ilişkilendirildi.

Öte yandan çalışmayı gerçekleştiren St. George Londra Üniversitesi ve King’s College London’dan bilim insanları, sonuçların nemlendirici kullanmanın bırakılması anlamına gelmediğini söyledi. Kremlerin cilt rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmede etkisine dikkat çekti.

Makalenin yazarları, bazı nemlendiricilerin cilt bariyeri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabileceğini ve bunun, alerjenlerin cildin bağışıklık sistemine daha kolay temas etmesine yol açabileceğini düşünüyor. Yemek pişiren ve yiyen ebeveynlerin, nemlendirici sürerken bebeklerin alerjenlerle temas etmesine yol açabileceğini de öne sürüyor.

“Bu çalışma ebeveynlerin çocuklarını nemlendirmeyi bırakması anlamına gelmiyor” diyen araştırma ekibinden çocuk alerjisi uzmanı Michael Perkin sözlerine şöyle devam etti:

Perkin, cilt hastalıklarından mustarip çocuklara ayrı bir parantez açtı. Bu çocukların ebeveynlerinin doktorlarını dinlemesi gerektiğini söyledi.

Çalışmada imzası olanlardan Dermatolog Carsten Flohr ise “Daha düzenli şekilde nemlendirilmiş bebeklerin besin alerjisi geliştirme riskinin neden daha yüksek olduğunun arkasındaki doğru mekanizmaları anlamak için artık daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bunun yaşanmasını önlemek için de stratejiler geliştirilmeli” dedi.

Haber Fora, Medical Xpress

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap