Belarus muhalefetinden Lukaşenko’ya ‘istifa etmesi için 13 gün süre’

by Haber Fora

Belarus’ta muhalefet kanadının lideri Svetlana Tikhanovskaya, 26 yıldır devlet başkanlığı görevini yürüten Aleksandr Lukaşenko istifa edene kadar tüm ülke vatandaşlarına sokak gösterilerine devam etme çağrısı yaptı.
25 Ekim tarihine kadar hükümete süre veren Tikhanovskaya, ülkedeki güvenlik görevlilerinin protestolara olan sert müdahalesini durdurmasını ve şu anda cezaevinde olan diğer muhalif isimlerin de serbest bırakılması isteğinde bulundu.
Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan seçimleri ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak kazandığı açıklanmıştı. Seçimlerden 1 gün sonra Lukaşenko’nun zafer ilan etmesiyle birlikte Belaruslu muhalif liderler taraftarlarını sokağa çağırarak seçimlerin adil olmadığını ve seçimlere hile karıştırıldığını duyurmuştu.
Belarus’ta binlerce kişinin sokağa çıkmasıyla birlikte 2 aydır ülke genelinde gerilim devam ediyor. Kolluk kuvvetlerinin sert müdahalelerde bulunduğu protestocular sokakları terk etmezken, Lukaşenko geçtiğimiz günlerde Belarus istihbarat servisinin gözaltı merkezinde tutuklu muhalif liderlerle görüşmüştü.
Ülkede hem sokaklarda hem de siyaset koridorlarında hareketlilik devam ederken, Litvanya’ya sığınan Svetlana Tikhanovskaya’dan çarpıcı bir açıklama geldi. Sosyal medya hesabından Aleksandr Lukaşenko’ya çağrıda bulunan Tikhanovskaya, Lukaşenko’nun 25 Ekim’e kadar görevi bırakmasını isterken aksi takdirde yolların kapatılacağını, kitlesel grevler ve protestolar gerçekleştirileceğini söyledi.
40’a yakın kişi gözaltına alındı
Belarus’ta 2 aydır protestolar devam ederken Tikhanovskaya’nın, Lukaşenko’ya rest çekmesinden sonra muhalif protestocular bugün yine sokaklarda protesto gerçekleştirdi. Göstericiler bazı üniversite ve kamu binaları önünde basın toplantıları düzenlerken parklarda toplanan gruplara da polis müdahale etti. Muhaliflerin koordinasyon merkezi, bugün 40’a yakın kişinin gözaltına alındığı açıklarken sokaklarda gösterilere devam edildiği aktarıldı.
Muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya’nın, Lukaşenko’ya yeni bir çağrı yapmasının ardından Belarus İçişleri Bakanlığı’ndan göstericilere çok sert bir duyuru yapıldı. Silah kullanma tehdidinde bulunulan açıklamada, “Minsk’in merkezine protestolar organize ve radikal hale geldi. Bu bağlamda Belarus İçişleri Bakanlığı’na bağlı birlikler sokakları terk etmeyecek ve gerekirse özel teçhizat ile silah kullanacak” denildi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap