Berberoğlu’ndan TBMM’de “fezleke” tepkisi: Bu işin bir siyasi ayağı var

by Haber Fora

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, “Benim fezlekem 1304. 1304’üncü sıradaki fezlekeyi 1. sıraya almak, sadece hukuk ile izah edilmesi mümkün olmayan bir şey. Hukuken bir itirazım yok. Ama bu işin bir siyasi ayağı var” diye konuştu.

Berberoğlu, geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında verdiği “yeniden yargılama ve infazın durdurulması” kararıyla ilgili Başkanlık tezkeresinin okunmasıyla yeniden kazandığı milletvekili vasfının ardından CHP’nin TBMM Grup toplantısına katıldı.

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunarak soruları yanıtlayan Berberoğlu, Irak’ın Gara bölgesinde, terör örgütü PKK tarafından silahsız bir şekilde şehit edilen 13 Türk vatandaşı için başsağlığı ve yakınlarına sabır diledi.

Türkiye’nin asıl gündeminin terör, enflasyon, hayat pahalılığı, siyaseten yönetilememeyle mücadele olduğunu belirten Berberoğlu, ancak derin bir üzüntü içinde kendisinden bahsetmek zorunda kaldığını söyledi.

Berberoğlu, yaklaşık 5 yıldır süren hukuki mücadelede, bitmese bile önemli bir merhale aşıldığını, bunun da Meclis’e geri dönmesi olduğunu kaydetti. Ancak meselenin kendisinin bu hukuk mücadelesinde belli bir noktaya gelmesi olmadığını belirten Berberoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MİT TIR’larını ben mi durdurdum”

Berberoğlu, 5 yıl önce bir “hukuk komedisi, rezaleti başladığını” savunarak bunları söylerken utandığını çünkü ülkenin gündeminin bambaşka olduğunu, esnafın siftah etmeden kepenk kapattığını, insanların pandemiden kırıldığını öne sürdü.

CHP’li Berberoğlu, 5 yıldır bunları unutmaya çalışırken unutturmamaya çalışanlar, bunun üzerinden ucuz siyaset yapanlar olduğunu söyledi. Daha Meclis’te vekilliğinin onaylanması anlamına gelen karar okunurken bu davanın adına “MİT TIR’ları davası” denildiğini dile getiren Berberoğlu, “Elinizi vicdanınıza koyun. MİT TIR’larını ben mi durdurdum, TIR’ları durduran savcı, hakim, jandarmayı, askerleri ben mi atadım? Ne utanmazlıktır” dedi.

Berberoğlu, kendisine atılan suçun, bir haberle ilgili olduğunu belirterek “Bir gazetede çıkmış olan Anayasa Mahkemesi tarafından ben hüküm giymeden 1 yıl önce haber olduğu teyit edilen, bu nedenle hapse atılmış gazetecilerin o kararla serbest bırakıldığı bir haberdir” ifadesini kullandı.

14. Ağır Ceza Mahkemesi, kendisine müebbet hapis cezası verdikten 3 ay sonra açılan başka bir davada takipsizlik verdiğini kaydeden Berberoğlu, “Müebbet-takipsizlik; orantısızlığa bakın. Mesele bir siyasi hukuk rezaletidir. 24 ayrı yargıç tarafından yargılandım, var mı bildiğimiz böyle bir dünya rekoru. Bu yargıçlar lehime karar verdikçe cezalandırıldılar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Meclis’in önüne sehpa kurup asacaklar mı beni?”

Meclis’e yeniden yargılanma kararı doğrultusunda gönderilecek fezlekede, MHP’nin dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağının anımsatılması üzerine Berberoğlu, şöyle konuştu:

“1304’üncü sıradaki fezlekeyi 1. sıraya almak, sadece hukuk ile izah edilmesi mümkün olmayan bir şey”

Berberoğlu, bir gazetecinin, “Anayasa Mahkemesi, siyaset yapma hakkınızın engellendiğine karar verdi. O karara rağmen yeni bir fezlekeyle milletvekilliğinizin düşürülmesi ihlal olmayacak mı?” sorusunu yanıtlarken şunları kaydetti:

“Hayır. Kanunen orada hiçbir sorun yok. Meclis bu sefer doğru bir şekilde milletvekilliğimi düşürecek, eğer o yolda giderse. Yani Karma Komisyon’dan geçecek, Genel Kurul’da oylanacak. Benim dokunulmazlığım sadece bu dava için. Benim bu davada yeniden yargılanmam için bu dosyada dokunulmazlığım kalkıyor. Bu kanuni kısmı. Siyasi kısma dönersek şu anda bildiğim kadarıyla 95 milletvekilinin 1303 tane Meclis’te fezlekesi var. Neden benimki diye sormayacağım. Çünkü nedeni belli soruları sormuyorum. Kim istemiş diye de sormayacağım. Meclis’ten çıkacak oylama konusunda da yorum yapmayacağım. O konuda da sürpriz olacağını zannetmiyorum. Benim fezlekem 1304. 1304’üncü sıradaki fezlekeyi 1. sıraya almak, sadece hukuk ile izah edilmesi mümkün olmayan bir şey. Hukuken bir itirazım yok. Ama bu işin bir siyasi ayağı var.”

Berberoğlu, grup toplantı salonuna Kılıçdaroğlu ile birlikte girdi ve salonda yan yana oturdu. Daha sonra Berberoğlu, milletvekilleri tarafından alkışlandı.

Bahçeli’den “Berberoğlu” açıklamaları

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu, Osman Kavala, Can Dündar, Selahattin Demirtaş hakkındaki kararları hatırlatarak “Anayasa Mahkemesi kime hizmet etmektedir? Kimin mahkemesidir? Hak konusu sadece Türkiye’nin anayasal düzenini bozmak için uğraşan ve ihanete kapıkulluğu yapanlar için mi geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Bahçeli daha önce yaptığı açıklamalarda da Berberoğlu’nun yeniden yargılanabilmesi için partisinin dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağını açıklamıştı

 

 

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap