Bernie Sanders: Demokratlar, işçi sınıfından seçmenleri Trump’a itti

by Haber Fora

Vermont Senatörü Bernie Sanders, Donald Trump’ın işçi sınıfından seçmenler arasındaki popülerliğinden kısmen Demokrat Parti’nin sorumlu olduğunu öne sürdü.

Kaydı bağımsız olarak görülmekle birlikte Demokratlarla yakın bağları olan Sanders, Demokrat Parti’nin 2016 ve 2020’de tercihlerini Trump’tan yana kullanan mavi yakalı seçmenleri geri kazanmak için “kendini dönüştürmesi” gerektiğini söyledi.

Joe Biden, Seçiciler Kurulu’nu ve 81 milyonla halk oyunu kazansa da Trump 4 yıldır Beyaz Saray’da bulunan bir başkan olarak seçimlerde kendisine verilen desteği artırdı.

Görevdeki başkan 2016’da 63 milyonun biraz altında oy almışken, rekor katılımın gerçekleştiği bu seçimde yaklaşık 74 milyon oy topladı. 

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde kazanım sağladığı ve Demokratların sandalye kaybettiği seçimde yaşanan yaklaşık 11 milyonluk oy artışı, Demokrat Parti’de bazı iç muhasebelere yol açtı. 

Trump işsizlik ve yoksulluk oranlarının yüksek olduğu, sosyal haklardan mahrum topluluklarda desteğini artırdı. Dahası Sanders’a göre bu seçmenlerin birçoğu, Demokratlardan gördüklerini beğenmedikleri için Trump’ı destekledi.

Solcu senatör cuma günü SiriusXM radyosundan Dean Obeidallah’a verdiği röportajda şunları söyledi:

Demokrat Parti’nin merkezinden Sanders’ı eleştiren kişiler daha önce yaptıkları açıklamalarda, metropol bölgelerini temsil eden az sayıda parlamenterden gelen “sosyalist mesajların” ve “polisin finansmanını kesme” çağrılarının seçimde işçi sınıfından seçmenleri soğutmuş olabileceğini belirtmişti.  

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap