Beşiktaş Başkanı Çebi: Hakemler ve başka etkenlerle şampiyonluklarımızın çalındığını düşünüyoruz

by Haber Fora

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübün 2021 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çebi, Beşiktaş Vodafone Stadı’nın çatısıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. 

“Hala çatı ve 700 bin lira konuşuluyor” diyen Çebi, “Ben bu kulübe tek kalemde 7 milyon lira bağışladım. 700 bin liranın mı peşine düşeceğim? Altındaki imza Fikret Orman’a ait. Anlaşmayı yapan Fikret Orman, konuşan Fikret Orman. Hala Ahmet Nur Çebi diyorlar” dedi.

Çebi, “Bir tane öneri yok. Sabah akşam hakaret ve iftira. Biz sizin bıraktığınız enkazı toparlamaya çalışıyoruz. Ne istiyorsunuz bizden? Tavsiyede bulunun, eleştirin. Şampiyonluğa gidiyoruz arkadaşlar. Sezon başı, ‘Bu takımdan bir şey olmaz’ diyenler, şimdi neredesiniz. Niye sabretmediniz 3 ay? Yaptığımız transferler, eski transferlerin dörtte biri fiyatına dört katı top oynuyor. Takdir etmeyin ama fuzuli de konuşmayın” diye konuştu. 

“Yormayın, bırakın işimizi yapalım”

Beşiktaş’ın borcunun beklenenin altında olduğunu savunan Çebi, “Yormayın, bırakın işimizi yapalım. ‘Beşiktaş’ın bir kuruşuna dokundurtmayacağım.’ dedim. Lütfen kimsenin kafasında soru işareti olmasın. ‘Bu kadar para kulübe kazandırılmış.’ deniyorsa, bu paralar kulübe girmiştir. Gerekirse tek tek anlatırız. Denetleme Kurulu Başkanı’mıza da izah ettik. Borcun aşırı artmasını beklememiz gerekirken daha düşük arttığını görmek beni biraz mutlu etti. Bu doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

Yüksek maliyetli futbolcu sözleşmelerinin kendilerini zor durumda bıraktığını anlatan Çebi, şunları kaydetti:

“120 milyon tribün, 40 milyon Kartal Yuvası, 40 milyon da yayın gelirinden kaybımız var”

Pandemi nedeniyle gelir elde edemediklerini, ayrıca kur artışına maruz kaldıklarını vurgulayan Çebi, “Geldiğimizden bu yana 200 milyon liralık kur farkı oluştu. Ben göreve geldiğimde, borcun 3 milyar lira değil, 3 milyar 300 milyon lira olduğunu ifade etmiştim. Gelen borç artışına kötünün iyisi diyebiliriz. 300 milyon faiz ve 200 milyon kur farkını koyduğumuz zaman 500 milyon artması lazım aslında. 120 milyon tribün gelirinden, 40 milyon Kartal Yuvası’ndan, 40 milyon da yayın gelirinden kaybımız var. Bunlara rağmen borcu yönetmeye çalışıyoruz. 300 milyon lira yöneticilerin şahsi kefaletleri ve 100 milyon lira da nakit vermeleriyle bugüne kadar ekonomi bir şekilde yönetildi” değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş’ın hakkının yenmesi durumunda taş üstünde taş bırakmam” ifadesine Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun verdiği cevaba da değinen Çebi, şu görüşü bildirdi:

“Hakemler ve başka etkenler tarafından şampiyonluklarımızın çalındığını düşünüyoruz”

Yabancı hakemlere maç yönettirilmesi yönünde verdiği beyanata açıklık getiren Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Teklifinin mevcut hakemlerin üstündeki baskıyı azaltabilmek adına yapıldığını dile getiren Çebi, şunları kaydetti: 

“Camiamızda yıllardan beri gelen bir tedirginlik var. Hakemler ve başka etkenler tarafından şampiyonluklarımızın çalındığını düşünüyoruz. Bunlarla ilgili geçmişte yaşadığımız travmalar olduğunu biliyoruz. Camiama da hak veriyorum ama bunları Beşiktaş duruşuyla idare etmek durumundayız. Yumuşak başlı değiliz, olmayacağız. Camiam bana ve yöneticilerine güvenecek, şeklini biz yönlendireceğiz.” 

Teknik direktör Mesut Bakkal’ın yazdığı kitaptaki itirafları üzerine Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptıkları başvuruya olumsuz cevap aldıklarını da söyleyen Çebi, “Gönüllerde bunlar kayıtlara geçmiştir. Beşiktaş’ın hakkının yendiğini birisi söylemiştir. ‘Hayır, hakkı yenmemiştir’ demek yerine, davayı usulden reddetmiştir” açıklamasında bulundu.

“Beşiktaş’ın nefes alma şansı bulabileceği bir yapılandırma için çalışıyoruz”

Bankalar Birliği ile yapılan yapılandırmaya değinen Ahmet Nur Çebi, kendilerini gül bahçesinin beklemediğini belirterek, şu yorumu yaptı:

Beşiktaş’ın borcu açıklandı

Beşiktaş Kulübü’nün toplantısında siyah-beyazlı ekibin toplam borcu da açıklandı.

Denetim Kurulu Üyesi Zümrüt Yezdani Kedik, siyah-beyazlı kulübün borcuna ilişkin bilgiler vererek, Beşiktaş Kulübü’nün toplam borcunun 3 milyar 570 milyon 822 bin lira olduğunu ifade etti.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap