Bexit’te anlaşma sağlandı

by Haber Fora
Bexit'te anlaşma sağlandı

Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşmasını tamamlad.

Tamamlanan anlaşmanın onay için İngiltere Başbakanı Boris Jonson’a ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’ e gönderileceği belirtildi.

Ursula von der Leyen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Şimdi sayfayı çevirip geleceğe bakma zamanı. Müzakereciler tarihi bir ticaret anlaşmasına varırken Brexit’ten sonra “İngiltere ve AB omuz omuza duracak” dedi.

Johnson ise, “Yapılan anlaşma bugüne kadarki en büyük ticari anlaşma. Anlaşma 30 Aralık’ta parlamentoda oylanacak.” dedi.

Anlaşma metninin yaklaşık 500 sayfa olduğunu belirten Johnson, “Başlangıcından itibaren balıkçılığımıza erişimin tam kontrolünü sağlamak istedik. Süreçle ilgili olarak AB 14 yıllık bir geçiş istemekle başladı, İngiltere üç yıl istedi” şeklinde konuştu.

AB’den resmen 31 Ocak’ta ayrılan İngiltere, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde “adil rekabetin sağlanması”, “ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği” ve “balıkçılık” sorunlu konuları oluşturuyordu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap