Beyaz Saray: Biden, Putin’e “katil” dediği için pişman değil

by Haber Fora

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “katil” dediği için pişman olmadığını söyledi. 

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

ABD ile Rusya arasında, Biden’ın Putin’e “katil” demesinin ardından çıkan krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Psaki, ülkesinin endişe duyduğu konuları Rusya’ya söylemekten geri durmayacağının altını çizdi.

Büyükelçi görevine devam edecek 

Biden’ın yorumlarının ardından Rusya’nın Washington’daki Büyükelçisini Moskova’ya geri çağırdığının anımsatılması üzerine Psaki, “Bizim Moskova Büyükelçimiz görevinde kalıyor. Bölgede Ruslar ile iletişim içinde kalacak. Biz ilk adım olarak diplomasiye inanmayı sürdüreceğiz. Düşmanlarımız ile tüm ilişkileri sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. 

Psaki, Biden ve Putin’in ortak çalışabileceği alanlar olduğunu belirterek, “Ancak biz endişe konularımızı söylemekten geri durmayacağız” dedi. 

“Pişman değil”

Bir gazetecinin, “Biden, Putin’e ‘katil’ dediği için pişman mı?” şeklindeki sorusunu ise Psaki, “Hayır, Biden doğrudan sorulan bir soruya doğrudan bir yanıt verdi” şeklinde yanıtladı. 

Psaki, Putin’in Biden’a yaptığı çevrimiçi münazara teklifine ilişkin, “Şu anda Başkan Biden ile Putin arasında yakın zamanda bir toplantı haberimiz yok” dedi.

Putin, Rossiya 24 devlet televizyon kanalında yaptığı konuşmada, en son Biden’in inisiyatifi ile telefon görüşmesi yapıldığını hatırlatarak, “Çevrim içi yöntem ile canlı yayında ABD Başkanı Biden ile tartışmamızı devam ettirmeyi öneriyorum. Erteleme olmadan, doğrudan, açık, canlı bir münazara. Bana öyle geliyor ki Rus halkı, Amerikan halkı ve diğer pek çok ülke halkı için ilginç olacak” demişti.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap