Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı: Çin koronavirüsün kaynağına dair yeterli bilgi sunmadı

by Haber Fora

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin’in koronavirüsün (Kovid-19) kökeni konusunda paylaştığı bilgilerde yetersizlik olduğu eleştirisini yöneltti.

New York Post’un haberine göre Sullivan pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in koronavirüsün kaynağı hakkında “yeterli orijinal veri” sağlamadığını söyledi.

CBS’in “Face the Nation” programına katılan Sullivan, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) öncülüğünde güvenilir, açık ve şeffaf bir uluslararası soruşturmaya ihtiyacımız var. DSÖ, Çin’in Vuhan kentindeki pandeminin kökenleri hakkında bir rapor çıkarmak üzere. Çin’in bu pandeminin hem kendi topraklarında hem de zamanla dünyaya nasıl yayılmaya başladığına dair yeterli orijinal veriyi sağladığına inanmıyoruz” diye konuştu.

Beyaz Saray yetkilisi, “Hem DSÖ’nün hem de Çin’in bu konuda adım atması gerektiğini düşünüyoruz” diye ekledi.

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump döneminde ülkesinin ayrıldığı DSÖ’ye yeniden dönüş kararı alıp bu kuruma karşı taahhütlerini teyit etmişti. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı bu ay DSÖ’nün “virüsün Vuhan’daki bir laboratuvarda geliştirilmediği” yönündeki çıkarımını kabul etmeyi reddetmişti.

TV programının moderatörü Margaret Brennan’nın “DSÖ’nün Çin tarafından manipüle edilip edilmediği” hakkındaki fikrini sorması üzerine Sullivan şöyle devam etti:

Sullivan, virüsün bir Çin laboratuvarında üretildiğine dair Trump yönetiminin iddialarını destekleyip desteklemediği sorulduğundaysa, bu bakış açısını ne açıkça destekledi ne de reddetti:

Ne ben ne de Biden yönetimi, Kovid-19’un tam olarak nereden kaynaklandığına karar verecek bir konumda. Böyle olmasının nedeni kısmen, Çin hükümetinin yeterince şeffaflık göstermemesi ve DSÖ’nün bu virüsün tam olarak ortaya çıktığı yerin temelini öğrenmek için yapacak daha çok işi olmasıdır.

Salgının Çin’in Vuhan şehrinden başladığına yayın bir şekilde inanılırken, Associated Press (AP) ajansının yaptığı 9 aylık bir araştırma, Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin bu virüsün ABD’de bir askeri laboratuvarda üretildiği ve biyolojik silah olarak kullanıldığı şeklinde bir dezenformasyon kampanyası yürüttüğünü ortaya koymuştu.

Haber Fora, New York Post

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap