Biden, Bernie Sanders’ı neden çalışma bakanı yapmadığını açıkladı

by Haber Fora

Joe Biden çalışma bakanlığı için Senatör Bernie Sanders’ı “ciddi şekilde düşündüğünü” ancak Demokrat Parti’nin Senato üzerindeki kontrolünü riske atmak istemediğini söyledi.

Biden hem kendisinin hem de Sanders’ın, partinin Senato kontrolünü riske atmanın Sanders’ı Senato’daki görevinden alamayacak kadar tehlike içerdiği hususunda hemfikir olduklarını belirtti.

İlericiler, işçi haklarına onlarca yıldır verdiği destek ve Amerikalılara daha iyi ücretler ödenmesini savunması dikkate alındığında bu pozisyonun Sanders’a verileceğini umuyordu.

Biden ise bu bakanlığın başına, yine uzun bir sendika savunuculuğu geçmişine sahip olan ve büyük işçi örgütlerinin desteğini alan Boston Belediye Başkanı Marty Walsh’u getirdi.

Seçilmiş başkan, “bu ülkede çalışan insanlar için Sanders’tan daha tutkulu ve sadık bir müttefik” düşünemeyeceğini söyledi.

Biden’a göre Sanders, bu pozisyon için Walsh’un seçilmesini de destekledi.

Daha sonra Biden, kendisinin ve Sanders’ın işçilerin haklarını savunmak ve orta sınıfın maaşlarını artırmak amacıyla ülkeyi baştan başa kat edecek bir tur planlamak için birlikte çalıştıklarını söyledi.

Biden, federal asgari ücreti saati 15 dolara (yaklaşık 110 TL) çıkarmaya söz verdi.

Sanders geçen günlerde Demokrat Parti’nin koronavirüs yardım ödemelerini 2 bin dolara (yaklaşık 14 bin 700 TL) çıkarma talebini yerine getirmesi için Biden’a baskı yapmıştı.

Sanders şöyle konuşmuştu:

Genellikle muhafazakarlarla aynı çizgide siyaset izleyen Demokrat Mavi Köpek Koalisyonu’nda yer alan, Senato’nun yeni çoğunluk lideri Joe Manchin ise Amerikalılar için 2 bin dolarlık bir yardım çekini “kesinlikle desteklemeyeceğini” belirtmişti.

Ancak Manchin muhalefet etse bile, Demokratlar söz konusu ödemedeki artışı güvence altına alacak tedbiri desteklemek için yeterli sayıda Cumhuriyetçi bulabilir.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Onur Bayrakçeken

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap