Biden, Myanmar’da darbe yapan askerlere karşı yaptırım kararı aldı

by Haber Fora

ABD Başkanı Joe Biden, Myanmar’da sivil yönetime darbe yapan askerlere karşı yaptırım kararı aldıklarını açıkladı.

Biden, Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında, bir kez daha darbeyi kınadı. 

Darbe yapan ordu liderlerine “sivil yöneticileri serbest bırakın” çağrısında bulunan Biden, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde konuyu gündeme getirdiklerini ve aynı zamanda uluslararası müttefiklerle darbe konusunu görüştüklerini aktardı.

“Ordu, derhal eline aldığı gücü geri vermeli, demokratik yollarla seçilmiş siyasi liderleri ve aktivistleri serbest bırakmalı ve Burma halkının iradesine saygı göstermelidir” ifadesini kullanan Biden, yeniden demokrasiye dönene kadar darbeci askerlere yaptırım getirdiklerini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ordunun darbe yaptığı Myanmar’a yönelik yeniden yaptırım uygulanması konusuna yakından baktıklarını ve kısa süre içinde kararlarını açıklayacaklarını söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da, Myanmar’daki sürecin bir “askeri darbe” olduğu resmen tescil edilmişti.

ABD yasalarına göre yönetim, bir darbe olduğunu resmen tescil ettiği ülkelere askeri yardımlarını kesmek zorunda.

ABD yönetimi Myanmar’daki askeri darbeyi kınamıştı. Başkan Biden, “Myanmar’da Aung San Suu Çii ve diğer sivil yetkililerin gözaltına alınması, ulusal sıkıyönetim ilan edilmesi, Myanmar’ın demokrasiye geçişine ve hukukun üstünlüğüne doğrudan bir saldırıdır” ifadesini kullanmıştı.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, pazartesi sabah saatlerinde gözaltıların ardından darbe yapıldığı duyurulmuştu.

Ülke idaresinin Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in elinde olduğu, darbenin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Darbenin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıklayan ordu, Myanmar’ın bir seneliğine askeri yönetimle idare edileceğini bildirmişti. İktidar partisi, halka, ordunun yönetime el koymasına karşı çıkma ve askeri diktatörlüğe dönülmesine izin vermeme çağrısında bulunmuştu.

Seçim Komisyonu, 29 Ocak’ta iktidardaki Aung San Suu Çii’nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde hile yapıldığı iddialarını reddetmişti. Myanmar ordusu, seçimlerde ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisini (USDP) desteklemişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap