Biden: Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi

by Haber Fora

ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump dönemine atıf yaparak, “Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günlerin sona erdiğini” söyledi.

Biden, ülkesinin Almanya’dan asker çekme sürecini de askıya aldı ve ABD’nin Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği sona erdirdiğini açıkladı.

Biden, başkan olduktan sonraki ilk ziyaretini Dışişleri Bakanlığı’na gerçekleştirdi ve ABD’nin diplomasi yaklaşımına ilişkin bir konuşma yaptı.

“Amerika geri döndü, diplomasi geri döndü” mesajı veren Biden, yönetiminin her alanda diplomatik kurumları daha fazla kullanacağını ve uluslararası ittifak ilişkilerini önemsediklerini belirtti.

Biden, Yemen’deki durumu öncelediklerini vurgulayarak, ülkesinin Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği sona erdirdiğini ve ilgili silah satışlarını durdurduğunu açıkladı.

Önceki Başkan Donald Trump dönemine atıf yapan Biden, “Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi” ifadesini kullandı.

Rusya’nın ABD seçimlerine siber saldırılarla müdahale girişimlerinin ve güvenlikle ilgili meydan okumalarının farkında olduklarını belirten Biden, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Savunma Bakanlığının ABD’nin küresel askeri varlığını da gözden geçirdiğini kaydeden Biden, bu süreçte Almanya’dan asker çekilme sürecini askıya aldığını bildirdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap